Врадіївська районна державна адміністрація. Миколаївська область, Україна. » Безоплатна правова допомога
Українська | Русский | English
Головна Новини Доступ до публічної інформації Учасникам АТО та членам їх сімей Інформація для вимушених переселенців

Безоплатна правова допомога

  Врадіївське бюро правової допомоги інформує.
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:43
5697Kb Скачать скачать
  Ваш юридичний провідник
Формат: PDF | Добавлен: 24/08/2020 20:05:43
9992Kb Скачать скачать
  Методичні матеріали для захисту аграрії від рейдерів
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:43
771Kb Скачать скачать
  Буклети по проекту - Я маю право!
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:43
563Kb Скачать скачать
  Конкурс адвокатів
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:43
821Kb Скачать скачать

Юстиція відкрита для людей

  Буклети "Я маю право"
Формат: RAR | Добавлен: 24/08/2020 20:05:45
4923Kb Скачать скачать

 

 

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ

Павле Дмитровичу, вітаю Вас! Ми з моїм коханим вже майже 4 роки живемо разом, у нас вже з’явилася чудова донечка Софійка, але офіційного ще не одружені. Під час пологів скористалися послугою з отримання документів малюка в лікарні. Це було дуже зручно. Тепер от хочемо одружитися за скороченою процедурою. Скажіть, що нам для цього потрібно і де це можна зробити?

Світлана Тереля

 Хто має право вступати в шлюб?

Українське законодавство майже не ставить обмежень для тих, хто бажає поєднати своє життя у шлюбі. Фактично кожна особа, яка досягла 18 років та на момент подачі документів офіційно не є одруженою може створити сім’ю.

А у окремих випадках, якщо є відповідне рішення суду про надання права на шлюб, створити сім’ю можуть навіть шістнадцятирічні.

 Хто проводить цю процедуру?

Одруження або, як правильніше казати з правової точки зору, державна реєстрація шлюбу здійснюється органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).

 Яка процедура подачі документів?

Для того, щоб провести державну реєстрацію шлюбу потрібно звернутись будь-якого органу ДРАЦС.

При цьому, не має жодного значення, де зареєстровані закохані. Адже реєстрація шлюбу проводиться за принципом екстериторіальності, тобто документи можна подати до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану в будь-якому населеному пункті.

 

Які документи потрібні?

Заява за встановленою формою.

Якщо ви раніше не були одружені, то достатньо мати з собою лише паспорти. У разі коли один або обидва закоханих є громадянами іншої країни, то окрім рідного паспорта необхідно подати його переклад українською, засвідчений належним чином, та документи, які підтверджують легальність перебування в Україні.

Якщо заявники або один з них раніше перебували в шлюбі, необхідно також надати документи, які підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання його недійсним. Це може бути свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу чи про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб тощо.

Іноземці так само мають надати документи, які підтверджують припинення шлюбу в країні проживання або громадянства. Відповідно до діючих міжнародних норм ці документи  мають бути належним чином засвідчені. Це може бути  консульська легалізація або апостиль. Жодного посвідчення не вимагають документи країн, з якими Україна має міжнародну двосторонню угоду.

 

Які ще формальності мають бути дотриманими?

За загальним правилом й нині діє застаріла радянська норма, за якою після подачі заяви про реєстрацію шлюбу, майбутньому подружжю надається місячний строк на те, щоб подумати над своїм бажанням стати єдиною сім’єю.

Єдиною можливістю уникнути нікому непотрібного очікування може бути рішення керівника ДРАЦС скоротити цей строк за умови наявності документів, які дають право на термінове одруження: вагітність, наявність спільних дітей або хвороба, яка становить загрозу для життя. Через це можуть виникати  факти корупції, коли майбутнє подружжя змушене купувати відповідні довідки в медичних закладах.

Ми вирішили спростити життя українців та запустили пілотний проект «Шлюб за добу». Проект передбачає відхід від старих бюрократичних радянських норм. Тож нині за ініціативи Міністерства юстиції усі бажаючі можуть одружитися навіть у той самий день, коли були подані документи.

З моменту запуску в рамках пілотного проекту станом на 26 листопада 2017 року було проведено 21 858 реєстрацій шлюбів. Проект реалізується у 58 населених пунктах у тому числі 2 виконавчих комітетів сільських рад.

 Як скористатися цією послугою?

Щоб зареєструвати шлюб за прощеною процедурою в рамках проекту Міністерства юстиції «Шлюб за добу!» необхідно звернутися до одного з акредитованих центрів у вашому місті.

Після цього закоханим залишиться зробити лише кілька простих кроків. Перший – обрати організатора. Другий – обрати бажану дату та час. Третій – пред’явити паспорти та за необхідності інші документи. Четвертий – підписати відповідний договір. І п’ятий крок – з’явитися у обраний час та місце і одружитись.

 Де можна скористатися послугою «Шлюб за добу»?

Одружитися за добу можна за адресами, зазначеними на сайті Міністерства юстиції України - minjust.gov.ua

Кохайтеся, а про папери подбає Мін’юст!

 Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління  юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

 

 

 Пане Міністре, звільнився з попереднього місця роботи і вже півроку не можу домогтися, щоб мені виплатили заробітну плату за останній місяць роботи. Що робити в такому випадку?

 Іван Войтенко

 Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

При звільненні працівника виплата всіх сум провадиться в день звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.

 Що робити, якщо не дійшли згоди?

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату:

•        в позасудовому порядку;

•        в судовому порядку.

 Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком.

Трудовий спір підлягає розгляду, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом.

Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат.

 Чи можна оскаржити рішення комісії?

У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах можна оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. В разі коли пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах.

 Чи довго чекати виконання рішення комісії?

Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у триденний строк після закінченні 10 днів, передбачених на його оскарження.

У разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення комісії по трудових спорах у встановлений строк  працівникові комісією по трудових спорах підприємства, установи, організації видається посвідчення, що має силу виконавчого листа.

На підставі посвідчення, пред'явленого не пізніше тримісячного строку до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю, державний виконавець чи приватний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.

Що необхідно знати, щоб звернутися до суду?

Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку:

•        наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

•        позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

 Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку.

 Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

         перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

         підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

 Як довго чекати рішення?

У разі прийняття судом ухвали про відкриття провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог.

Судовий наказ набирає законної сили протягом 3 днів після закінчення десятиденного строку, які виділяються позивачу на подання заяви про відміну ухвали.

На підставі судового наказу стягувач повинен звернутися до державної виконавчої служби з метою його примусового виконання.

Яка процедура звернення у рамках позовного провадження?

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості працівник може звернутися з позовною заявою до суду за місцем розташування підприємства чи місцем проживання/перебування позивача без обмеження строків.

Позивачі звільняються від сплати судового збору.

Чи передбачене відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні?

Суд стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку. Якщо розрахунок не проведений до розгляду справи – по день постановлення рішення.

Відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

У разі спору про розмір виплат вимоги про відповідальність за затримку підлягають задоволенню у повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача.

При частковому задоволенні позову працівника суд визначає розмір відшкодування за час затримки розрахунку з урахуванням спірної суми, на яку той мав право, частки, яку вона становила у заявлених вимогах, істотності цієї частки порівняно із середнім заробітком та інших конкретних обставин справи.

 Як довго чекати рішення щодо стягнення заробітної плати?

Судове рішення про виплату заробітної плати підлягає негайному виконанню, якщо сума заборгованості не перевищує 1 місяць.

Суд, ухвалюючи рішення, може допустити негайне виконання судового рішення в разі стягнення всієї суми заборгованості із заробітної плати.

Куди звернутися, щоб отримати детальну консультацію?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління  юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

 

  Правова допомога
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:45
396Kb Скачать скачать
  Консультації
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:45
1242Kb Скачать скачать
  Правова консультація
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:45
1270Kb Скачать скачать
  Правова консультація
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:45
1276Kb Скачать скачать

КОНСУЛЬТАЦІЯ

 Пане Міністре, у мене є пай, який я хочу здати в оренду фермеру. Роз’ясніть, будь ласка, як це зробити,  що робити, щоб не стати жертвою рейдерів?

Степан Іваненко

Які документи підтверджують право власності на землю?

Щоб передати землю в оренду Ви повинні мати документ, який підтверджує, що Ви є її власником. Документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку, можна розділити на 2 групи.

Перша. Документи, видані до 1 січня 2013р.: державний акт на право приватної власності на землю; державний акт на право власності на землю чи державний акт на право власності на земельну ділянку.

Друга. Документи, які видавалися після 1 січня 2013.: свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

При зміні власника право власності на земельну ділянку без зміни її меж та цільового призначення також посвідчується договором купівлі-продажу або свідоцтвом про право на спадщину.

Які вимоги ставляться до орендаря?

Другим важливим питанням є вибір орендаря, з яким Ви у майбутньому підпишете договір оренди.

Відповідно до чинного законодавства орендарями земельних ділянок можуть бути:

-       державні адміністрації всіх рівнів, Кабінет Міністрів та уряд Криму в межах повноважень, визначених законом;

-       сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада Криму;

-       громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.

Між власником та орендарем має бути укладений договір оренди землі, зареєстрований відповідно до діючих на момент укладання законів.

Як має виглядати договір?

Договір укладається у письмовій формі й може бути посвідчений нотаріально. Він має містити інформацію про:

-       об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки);

-       строк дії договору оренди;

-       орендну плату (розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за несплату).

Строк дії договору для ділянок сільськогосподарського призначення – від 7 до 50 років.

Розмір щорічної орендної плати встановлюється за згодою сторін, але не може бути меншим за 3% вартості земельної ділянки.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися й інші умови.

Що робити, якщо кадастровий номер не вказаний?

Необхідно звернутися до спеціалізованого підприємства щодо виготовлення технічної документації із землеустрою.

Після цього треба пройти реєстрацію в регіональному підрозділі Держгеокадастру та зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Чи можна змінити умови договору чи розірвати його?

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін або у судовому порядку.

Договір може бути розірваний за згодою сторін або ж на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, окрім випадків, коли така можливість прописана у самому договорі.

Після підписання договору земля одразу переходить у користування орендаря?

Ні, підписання договору є необхідною, але не достатньою умовою для того, щоб повноцінно вступити в права користування орендованою ділянкою. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації оренди земельної ділянки.

Куди звернутися, щоб провести реєстрацію договору оренди?

Провести державну реєстрацію права оренди земельної ділянки може будь-який суб’єкт держреєстрації: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад; нотаріуси; центри надання адміністративних послуг; інші акредитовані суб'єкти.

Скільки коштує така процедура?

Держава чітко визначає вартість послуги з реєстрації договорів оренди в залежності від строку, за який буде реєстраторами проведено цю процедуру.

Вартість змінюється від 0,05 прожиткового мінімуму за реєстрацію протягом 5 робочих днів до 2,5 прожиткових мінімумів за термінову реєстрацію впродовж 2 години.

Де отримати додаткову консультацію з цих питань?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління  юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

 

  консультація
Формат: DOCX | Добавлен: 24/08/2020 20:05:46
20Kb Скачать скачать
  Консультація про закордонний паспорт
Формат: ZIP | Добавлен: 24/08/2020 20:05:46
1242Kb Скачать скачать
  консультація
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 20:05:46
39Kb Скачать скачать

КОНСУЛЬТАЦІЯ

Пане міністре, нещодавно Верховна Рада прийняла другий пакет законів щодо прав дітей. Як я зрозуміла, ці закони ще не працюють. Коли вони почнуть працювати та як тоді можна буде виїхати із дитиною за кордон?

Марія Павленко

 Як змінилися норми щодо виїзду при наявності боргу зі сплати аліментів?

Вже з лютого батьки, які проживають з дитиною, отримали змогу без перешкод виїжджати за кордон з дитиною, якщо другий з батьків має заборгованість з аліментів 6 і більше місяців.

У новому пакеті ми пішли ще далі.

Безперешкодно поїхати з дитиною в іншу країну можна буде, якщо той з батьків, який проживає окремо, має заборгованість з аліментів 4 місяці. А для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців.

Більше того, ці норми стосуються усіх поїздок, навіть тих, тривалість яких перевищує 1 місяць.

Для виїзду за межі країни треба взяти у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту або у приватного виконавця довідку про наявність заборгованості. При перетині кордону пред’явити цю довідку співробітникам прикордонної служби.

Якщо мова йде про виїзд з хворою дитиною, а борг становить рівно 3 місяці – необхідно також пред’явити документи, які підтверджують хворобу дитини.

 

Чи можна виїхати без дозволу другого з батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів?

Розробляючи другий пакет законів ми передбачили можливість для батьків та матерів безперешкодно виїхати з дитиною за кордон строком до 1 місяця для відпочинку, лікування, змагань чи навчання.

Більше того, ми урівняли в правах обох батьків. Тобто з дитиною може виїхати як той з батьків, з ким живе малюк, так і той, хто живе окремо. Однак для цього слід виконати певні умови.

 Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає з дитиною?

Перш за все хочу наголосити, що вивезти дитину може лише матір чи батько, яка не перешкоджає другому з батьків бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки.

За виконання першої умови достатньо поінформувати рекомендованим листом другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини за межі України.

У листі має бути указана мета поїздки, куди їде дитина, а також на скільки покидає територію України. Єдиний виняток з цього правила – відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

При перетині кордону України прикордоннику необхідно пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини або відповідний висновок органу опіки і піклування.

 Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає окремо?

Для того, щоб скористатися правом поїздки з малюком за кордон той з батьків, який проживає окремо від дитини, повинен належно виконувати батьківські обов'язки і, що найголовніше, не мати заборгованості зі сплати аліментів.

Батько чи матір, які проживають окремо повинні отримати нотаріально посвідчену згоду того з батьків, з ким живе дитина, на виїзд малюка за кордон. Для цього слід рекомендованим листом надіслати відповідне звернення.

Якщо дозвіл не наданий впродовж 10 днів з моменту, коли ви отримали повідомлення про вручення повідомлення, можете сміливо йти до суду.

В порядку спрощеного позовного провадження (за скороченою процедурою) суддя має розглянути вашу заяву та надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

При виїзді з України прикордонникам треба буде показати згоду другого з батьків на вивезення дитини або відповідне рішення суду.

Хочу наголосити, що повернутися в Україну треба до завершення строку, який вказаний у дозволі або визначений у рішенні суду.

 Яке покарання за порушення строку вивезення дитини?

Аби збалансувати права й обов’язки батьків ми встановили реальні відповідальність для порушників.

За умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність - штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це від 1700 до 3400 гривень.

Окрім цього такі батько чи матір втратять на рік право виїзду за кордон з дитиною.

 Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління  юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

  

КОНСУЛЬТАЦІЯ

 Пане міністре, вітаю Вас! Багато в новинах говорили про те, що після прийняття законів про аліменти сильно зміняться правила про те, як виїхати з дитиною за кордон. Навіть казали, що можна буде поїхати з дитиною на море й тим, хто за рішенням суду живе не з дитиною. Я живу окремо і дуже хотів би знати, які нові правила виїзду і чи можу я поїхати на відпочинок з сином?

Віктор Дубенко

Як змінилися норми щодо тимчасового виїзду дитини за кордон при наявності боргу зі сплати аліментів?

Безперешкодно тимчасово поїхати з дитиною в іншу країну тому з батьків, який проживає з дитиною, можна буде, якщо інший з батьків, має заборгованість з аліментів 4 місяці. А для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців.

Ці норми стосуються усіх поїздок, навіть тих, тривалість яких перевищує 1 місяць.

Для виїзду за межі країни необхідно мати рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини, документ, що підтверджує мету виїзду за кордон, а також взяти у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту або у приватного виконавця довідку про наявність заборгованості за 4 місяці, а в разі наявності інвалідності або тяжких захворювань у дитини – за 3 місяці. При перетині кордону пред’явити ці документи співробітникам прикордонної служби.

Якщо мова йде про виїзд з хворою дитиною, а борг становить рівно 3 місяці – необхідно також пред’явити документи, які підтверджують інвалідність або тяжке захворювання дитини.

 Чи можна виїхати без дозволу другого з батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів?

Розробляючи другий пакет законів, ми передбачили можливість для батьків та матерів, які проживають з дитиною безперешкодно виїхати з дитиною за кордон строком до 1 місяця для відпочинку, лікування, змагань чи навчання тощо.

Більше того, ми урівняли в правах обох батьків. З дитиною може виїхати як той з батьків, з ким живе малюк, так і той, хто живе окремо.

 Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає з дитиною строком до 1  місяця?

Вивезти дитину може лише матір чи батько, яка не перешкоджає другому з батьків бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки. За виконання цієї умови достатньо поінформувати рекомендованим листом другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини, якщо його місце проживання відомо. У листі має бути указана мета поїздки, куди їде дитина, а також на скільки покидає територію України.

При перетині кордону України прикордоннику необхідно пред’явити рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини та документи, які підтверджують мету виїзду та строк перебування за кордоном.

 Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає окремо від дитини?

Для того, щоб скористатися правом поїздки з малюком за кордон той з батьків, який проживає окремо від дитини, повинен належно виконувати батьківські обов'язки і, що найголовніше, не мати заборгованості зі сплати аліментів.

Також слід рекомендованим листом надіслати відповідне звернення про отримання згоди до того з батьків, з ким дитина проживає. Якщо нотаріально посвідчену згоду не надано впродовж 10 днів з моменту, коли ви отримали відмітку про вручення повідомлення, можете сміливо йти до суду. За скороченою процедурою суддя має розглянути вашу заяву та надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

При виїзді з України прикордонникам треба буде показати нотаріально посвідчену згоду другого з батьків на вивезення дитини або відповідне рішення суду.

Хочу наголосити, що повернутися в Україну треба до завершення строку, який вказаний у нотаріально посвідченій згоді або визначений у рішенні суду.

 Яке покарання за порушення строку вивезення дитини?

Аби збалансувати права й обов’язки батьків ми встановили реальну відповідальність для порушників.

За умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність - штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це від 1700 до 3400 гривень.

Окрім цього такі батько чи матір втратять на рік право виїзду за кордон з дитиною, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.

Завдяки другому пакету законодавчих ініціатив #ЧужихДітейНеБуває діти матимуть можливість виїхати за кордон для подорожей, лікування, спортивних змагань та навчання. Ще раз хочу подякувати всім, хто підтримував нашу команду на цьому шляху!

 Куди звертитися за більш детальними консультаціями?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління  юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!

 

Чоловік мені не платив більше 2 років і заборгував майже 100 тисяч гривень. Чи правда, що тепер він матиме заплатити набагато більше? Дякую за відповідь.

Тамара Сокурова

Коли починають діяти нові норми?

Завдяки активній позиції Уряду, Міністерства юстиції, народних депутатів та громадськості нам вдалося домогтися швидкого розгляду та ухвалення другого пакету новацій #ЧужихДітейНеБуває Верховною Радою.

3 липня пакет змін було прийнято в цілому. За кілька тижнів після цього документи були підписані главою держави. Відповідно, їхні норми у повному обсязі почнуть діяти з 29 серпня.

 Чому було прийнято норми про введення штрафних фінансових санкцій щодо неплатників?

Ціни зростають. Тому було дуже несправедливо, що людині, яка мала кількарічний борг, достатньо було його просто сплатити і зняти з себе усі обмеження щодо виїзду за кордон, керування автомобілем чи полювання. Адже за несплачені рік чи два тому кошти дитині можна було купити набагато більше книжок, ігор, одягу, ніж на момент сплати. Саме тому ми запровадили прогресивну шкалу збільшення суми виплати, залежно від строку заборгованості.

 Як змінюватиметься сума боргу?

Розробленими Міністерством юстиції документами передбачається, що державний або приватний виконавець виноситиме постанову про накладення штрафу за наявності заборгованості зі сплати аліментів.

Якщо такий борг перевищує суму платежів за 12 місяців, то неплатникові доведеться викласти з власної кишені додаткові 20% від суми боргу.

Такий простий приклад. Якщо горе батько чи мати мала сплачувати на утримання дитини 2000 гривень в місяць, однак кошти не виплачувалися впродовж року, то виконавець накладає штраф у розмірі 20% від суми заборгованості, тобто 4800 грн. Відповідно боржнику доведеться сплатити 28 тисяч 800 гривень.

Якщо ж розмір боргу перевищить суму платежів за 2 роки, то розмір штрафу вже становитиме 30%.

А ті горе-батьки, які матимуть заборгованість 3 чи більше роки, повинні будуть додатково сплатити на користь дитини 50% від нарахованого боргу.

Якщо ми повернемося до попереднього прикладу, то боржникові, який не платив 3 роки по 2000 грн в місяць, доведеться заплатити штраф – 36 тисяч.

Різниця більш ніж переконлива, щоб позбавити неплатників бажання ігнорувати економічні права власної дитини. І чим більша сума боргу – тим більшою і вагомішою буде переплата.

 З якого моменту починає відраховуватися строк заборгованості?

При цьому слід наголосити, що строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для накладення штрафів обчислюватиметься з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Працівники органів державної виконавчої служби та приватні виконавці вноситимуть до Постанови про накладення штрафу інформацію про розмір заборгованості, яка утворилася з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, та суму штрафу.

Такий документ має бути надісланий боржнику та тому з батьків, хто проживає з дитиною, наступного робочого дня після його винесення.

Штрафи стягуватимуться виконавцем з боржника після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі та інших витрат виконавчого провадження, і перераховуватимуться стягувачу.

Якщо боржники не виконають норм постанови добровільно та не сплатять борг разом зі штрафом, виконавці отримають право стягнути відповідну заборгованість у примусовому порядку. При цьому вживатимуся всі наявні у виконавців інструменти, зокрема, й арешт майна, коштів та інших активів.

 Чи готові виконавці до запровадження цих норм?

Мін’юст не сидів, склавши руки, доки закони готувалися до другого читання та чекали на підпис Президента. Ми підготували чіткі інструкції для виконавців щодо застосування новацій.

Окрім цього, виконавчі служби на місцях зібрали інформацію про боржників, строки заборгованості і з 29 серпня 2018 року будуть готові запроваджувати в дію нові норми.

Тому моя особиста порада до всіх, хто має заборгованість перед власними дітьми, не зволікати і якомога швидше її погасити. Лише так ви зможете уникнути нових санкцій.

 Куди звертатися за більш детальними консультаціями?

Ви можете звернутись до Головного територіального управління  юстиції у Миколаївській області. Адреса: м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107; тел./факс (0512) 47-41-28. E-mail: info@mk.minjust.gov.ua

Захищаймо права разом!КОНСУЛЬТАЦІЯ 

КОНСУЛЬТАЦІЯ

 Після звільнення не виплатили заробітну плату? – Що робити розповідає Міністр юстиції України Павло Петеренко

 

Вітаю! Після звільнення з роботи мені не виплатили частину коштів, які я заробила. Як мені їх повернути і чи понесе колишній роботодавець за це відповідальність?

Іванна Рокитянська

В Конституції України зазначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Стягнення боргів із заробітної плати на користь працівників є одним із ключових завдань Міністерства юстиції України.

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

Законодавством встановлений обов’язок роботодавця провести повний розрахунок з працівником в день його звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Що робити, якщо не дійшли згоди?

У разі наявності спору між роботодавцем та працівником про розмір сум, належних працівникові при звільненні, роботодавець повинен виплатити не оспорювану суму.

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату в позасудовому та у судовому порядку.

Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Якщо працівник самостійно не врегулював розбіжності у переговорах з роботодавцем, трудовий спір підлягає розгляду комісією по трудових спорах (у разі її створення). Строк звернення працівника із заявою до комісії не обмежений. Комісія розглядає спір у 10-денний строк з дня подання заяви.

Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників роботодавця. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати третя особа, в тому числі адвокат.

Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у 3-денний строк.

Який порядок виконання рішення комісії по трудових спорах?

У разі невиконання роботодавцем рішення комісії по трудових спорах працівникові цією ж комісією видається посвідчення, що має силу виконавчого листа. Однак, посвідчення не видається, якщо працівник чи роботодавець звернувся із заявою до суду.

На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше 3 місячного строку до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, виконавець виконує рішення комісії у примусовому порядку.

Як звернутися до суду, якщо у позасудовому порядку владнати питання не вдалось?

Для стягнення заборгованості по заробітній платі працівник може звернутися до суду в порядку:

         наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

         позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

Термін звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати не обмежений.

Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

·         перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

·         підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

Як довго чекати рішення?

Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п'яти днів з дня її надходження та у разі її задоволення видає судовий наказ.

У разі ненадходження до суду заяви від боржника про скасування судового наказу протягом п'яти днів після закінчення строку на її подання (п'ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу) судовий наказ набирає законної сили.

 Як виконується рішення про стягнення заробітної плати?

Після набрання судовим наказом законної сили стягувачу необхідно подати його до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця для здійснення примусового виконання.

Що зробив Мін’юст для вирішення питання невиплати заборгованої ЗП?

Активізував роботу системи виконання судових рішень. У 2018 році ми розпочали масштабну інформаційну кампанію по стягнення заборгованості з виплати заробітної плати.

В рамках кампанії було створено публічний електронний реєстр підприємств-боржників із виплати заробітної плати: https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors, де кожен охочий зможе перевірити чи сплачує конкретне підприємство зарплату своїм працівникам.

Крім того, Мін'юст запустив в усіх регіонах штаби з контролю виконання рішень про стягнення заборгованості. У найбільш проблемних областях розпочали роботу окремі мобільні групи. У кожному регіоні створено #ДошкуГаньби злісних неплатників заробітної плати.

 

Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213-103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 КОНСУЛЬТАЦІЯ

Реєстрація ФОП: з чого почати розповідає Міністр юстиції України Павло Петренко

 

Доброго дня, шановний Міністре! Звертаюсь до Вас з проханням роз’яснити процедуру державної реєстрації  фізичних осіб-підприємців. Які документи необхідно підготувати і чи можу я зробити це онлайн?

Сергій Никоненко

 

З чого почати?

Перш за все, необхідно обрати код  запланованої діяльності за Класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД). Перелік КВЕДів можна знайти на сайті Державної служби статистики України http://kved.ukrstat.gov.ua.

 

Далі, необхідно підготувати заяву та інші документи для реєстрації себе, як фізичної-особи підприємця.

 

Одночасно, заявник може обрати спрощену систему оподаткування та/або реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість (ПДВ).

 

Куди звернутися?

Реєстрацію фізичних осіб - підприємців  уповноважені здійснювати суб’єкти державної реєстрації:

·        виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (у разі прийняття відповідною радою рішення про набуття таких повноваженнь), Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;

·        нотаріуси;

·        акредитовані суб'єкти (підприємства, які мають акредитацію Міністерства юстиції України).

Державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя.

Тобто, якщо особа, яка бажає зареєструватися як фізична особа-підприємець мешкає на території Київської області, вона  може звернутися до будь-якого суб’єкта державної реєстрації в межах Київської області.

 

Якщо документи для державної реєстрації подані в електронній формі, то державна реєстрація на підставі таких документів проводиться незалежно від місця знаходження фізичної особи в межах України.

 

Як подати документи?

Існують дві форми подання документів для державної реєстрації:

1.      Паперова форма. Документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

2.      Електронна форма. Документи подаються заявником через портал електронних сервісів за посиланням: https://online.minjust.gov.ua.

 

Як проводиться  державна реєстрація ФОП онлайн?

Зареєструвати ФОП онлайн можна дуже швидко і без зайвої бюрократії. Для цього  потрібно зробити наступне:

·        зареєструватися на сайті;

·        увійти в персональний кабінет;

·        сформувати  заяву;

·        підписати заяву шляхом накладення  власного кваліфікованого електронного  підпису (КЕП);

·        відправити заяву;

·        отримати документ.

 

До заяви додаються оригінали електронних документів для державної реєстрації., опис поданих заявником документів для державної реєстрації, сформований за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру (ЄДР).

 

Зауважу, що сформовані заяви з додатками за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру блокуються для можливості редагування. Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у ЄДР.

 

Також, звертаю увагу, що у разі якщо відповідно до законодавства для проведення реєстрації ФОП необхідно подати документи, що підлягають нотаріальному посвідченню (наприклад нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, або нотаріально посвідчений договір про створення сімейного фермерського господарства), реєстрація здійснюється на підставі документів, поданих в паперовій формі.

Це пояснюється тим, що державний реєстратор  за заявою в електронній формі проводить державну реєстрацію виключно на підставі оригіналів електронних документів для державної реєстрації,

 

Який строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації?

Розгляд документів здійснюється протягом 24 годин після їх надходження, крім вихідних та святкових днів.

 

Які вимоги до оформлення документів?

Документи, які подаються для державної реєстрації ФОП, повинні відповідати таким вимогам:

·        документи мають бути викладені українською мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію). Документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на українську мову із засвідченням вірності перекладу.

·        текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);

·        документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

·        документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;

·        заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена

 

Скільки це коштує?

Реєстрація фізичної особи - підприємця  здійснюється безкоштовно.

 

Чи може бути відмовлено в державній реєстрації ФОП?

Так,  існують підстави за якими може бути відмовлено у реєстрації ФОП, зокрема:

·        документи подано особою, яка не має на це повноважень;

·        у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;

·        не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

·        наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;

·        наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як ФОП;

·        подані документи суперечать вимогам законів.

 

Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів.

 

Відмова у державній реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів.
Після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації, заявник може повторно подати документи для державної реєстрації.

 

Чи можна оскаржити рішення про відмову у проведенні державної реєстрації ФОП?

Так, до Міністерства юстиції України та до його територіальних органів можуть бути оскаржені рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Територіальний орган Міністерства юстиції України розглядає скарги стосовно державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації, які здійснюють свою діяльність у межах території, на якій діє відповідний територіальний орган.

Також, звичайно, рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до суду.

 

Що потрібно робити далі після реєстрації?

Після того, як фізична особа зареєструвалася підприємцем їй потрібно звернутися до органів Державної фіскальної служби для подальшої реєстрації як платника податку.

 

Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?

 

Якщо у вас залишились питання з даного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 Право на пільговий проїзд у громадському транспорті учасників бойових дій, а також осіб, прирівняних до них

Майже щороку збільшується ціна на проїзд у громадському транспорті. Проте це не єдина причина виникнення конфліктів між водіями і пасажирами. Однією з основних причин постійних конфліктів між пасажирами-пільговиками і водіями є різні думки стосовно використання права на безкоштовний проїзд.

Хто має право на пільговий проїзд у громадському транспорті? 

 

№ з/п

Категорія

Документ, що дає право на безкоштовний проїзд

Вид транспорту

Підстава

1

Учасники бойових дій, а також особи, прирівняні до них (в тому числі й учасники АТО)

 

посвідчення учасника бойових дій*

усі види міського пасажирського транспорту, автомобільного транспорту загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньообласних та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

(пункт 7 частини першої статті 12)

 

2

Особи з інвалідністю внаслідок війни та прирівняні до них особи

 

посвідчення встановленого зразка*

пункт 7 частини першої статті 13)

3

Особа, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи

 

посвідчення встановленого зразка*

4

Військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби

посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника бойових дій або посвідчення члена сім’ї загиблого*

усі види міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобуси приміських маршрутів

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (частина четверта статті 14)

 

Механізм відшкодування перевізникам збитків від перевезення населення пільгових категорій

Статтею 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що пільгові перевезення пасажирів, забезпечують автомобільні перевізники, що здійснюють перевезення на автобусних маршрутах загального користування. Такому перевізнику забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

У Законі України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» видатки у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не передбачені, відтак виплати за пільговий проїзд фінансуються за рахунок місцевих бюджетів.

Що ж робити, якщо ви маєте право на безкоштовний проїзд, а водій змушує вас платити за проїзд чи виганяє з  автобуса?

Якщо перевізник безпідставно відмовився від пільгового перевезення, то така відмова тягне за собою відповідальність, а саме статтею 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено  накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У разі безпідставної відмови у безкоштовному проїзді необхідно: дізнатися найменування перевізника, його контактні дані; прізвище, ім’я та по батькові водія; записати номер транспортного засобу; час, маршрут, а також придбати квиток, зберегти його, а у разі звернення до суду необхідна наявність свідків).

Також за захистом Вашого порушеного права на пільговий проїзд в міському або приміському транспорті можна звернутись до поліції та до територіального управління Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Отримати консультацію з правових питань можна у Вознесенському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 56000, м. Вознесенськ, вул. Київська, 26а, тел. (05134) 3-25-14

Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням: https://www.facebook.com/vmcbvpd/

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Місце розташування та контакти відділів бюро правової допомоги:

https://mykolaiv.legalaid.gov.ua/ua/miscevi-centri/voznesenskyi-mistsevyi-tsentr-z-nadannia-bezoplatnoi-vtorynnoi-pravovoi-dopomohy

Ще більше консультацій на інформаційному ресурсі WikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.

  https://drive.google.com/open?id=1tJBXDAEgTDWlL9HanGQ4A3oYpOT1Y1Zq

  Перетин кордону
Формат: DOCX | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
32Kb Скачать скачать
  5 фактів домашнього насильства
Формат: JPG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
130Kb Скачать скачать
  захистити права дитини
Формат: JPG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
111Kb Скачать скачать
  звернення громадян
Формат: PNG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
380Kb Скачать скачать
  обмежувальний доступ
Формат: JPG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
127Kb Скачать скачать
  право на безоплатну правову допомогу
Формат: PNG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
468Kb Скачать скачать
  правова консультація
Формат: PNG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
1209Kb Скачать скачать
  ХАРЧУВАННЯ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ – ПРАВА БАТЬКІВ
Формат: DOCX | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
18Kb Скачать скачать
  Механізми звернення за субсидіями/пільгами на житлово-комунальні послуги
Формат: DOCX | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
17Kb Скачать скачать

 Безоплатна правова допомога за посиланням: http://bit.do/legalaid.

Для оперативного зв'зку з центрами надання безоплатної вторинної правової допомоги, надання правової інформації, консультацій та роз'снень з правових питань тощо діє єдиний телефонний номер системи надання безоплатної правової допомоги  0-800-213-103

 

 Вознесенський місцевий центр з надання БВПД інформує

Відповідно до закону «Про попередження насильства в сім’ї» насильством в сім’ї є будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного характеру одного члена сім'ї по відношенню до іншого, якщо ці дії порушують права і свободи члена родини як людини та громадянина, завдають йому моральної шкоди, шкоди його фізичному чи психічному здоров'ю.

Відповідно до закону «Про протидію торгівлі людьми» торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

 

11 лютого розпочала роботу гаряча лінія для осіб, які постраждали від домашнього насильства та торгівлі людьми. Про це повідомив Урядовий портал з посиланням на інформацію Міністерства соціальної політики України (https://www.kmu.gov.ua/news/sogodni-rozpochala-robotu-garyacha-liniya-dlya-osib-yaki-postrazhdali-vid-domashnogo-nasilstva)

Сервіс цілодобово доступний за номером 15-47. Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними.

Як зазначив заступник Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Сергій Ніжинський, оператор кол-центру не просто фіксує звернення чи переадресовує його до відповідних компетентних відомств, а й в онлайн-режимі може надавати психологічну допомогу потерпілим від насильства.

На «гарячій» лінії:

- надаються інформаційні, психологічні та юридичні консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства,

- надається психологічна допомоги потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям.

Тобто у разі потреби людина отримає практичну інформацію, що робити і куди звертатись при виявленні загрози чи проблеми.

 

КУДИ ЗВЕРНУТИСЯ ПО ДОПОМОГУ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ЗАГРОЗИ ЧИ ПРОБЛЕМИ:

Поліція. Ви можете викликати поліцію за номером 102 або звернутися особисто до Національної поліції та написати заяву про вчинення насильства.

Медичні установи. Якщо Ви зазнали фізичного чи сексуального насильства і потребуєте медичної допомоги, варто звернутися до медичної установи за місцем проживання або викликати «швидку» за номером 103.

Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Центри соціальних служб надають соціальні послуги та психологічні консультації. За можливості спрямовують до центрів соціально-психологічної допомоги.

Служба у справах дітей. Якщо у Вашій сім’ї є діти, вони страждають від насильства, навіть, якщо є його свідками. Зверніться до служби для психологічної допомоги та захисту прав дітей.

Громадські організації. У більшості регіонів є громадські організації, які надають юридичні, психологічні та соціальні послуги особам, що зазнали домашнього насильства. Деякі з них мають «гарячі лінії» та притулки.

Центри безоплатної правової допомоги. Ви можете отримати необхідну юридичну консультацію чи супровід, якщо підпадаєте під категорію користувачів Центрів БПД.

 

Контакти найближчих установ та організацій Ви можете отримати на: 

·        Національній «гарячій лінії» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації за номером 0-800-500-335 або 116-123 (з мобільного)

·        На «Гарячій лінії» системи безоплатної правової допомоги

0-800-213-103

 

 

Отримати консультацію з правових питань можна у Вознесенському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 56000, м. Вознесенськ, вул. Київська, 26а, тел. (05134) 3-25-14

Перейти на офіційну сторінку наFacebookможна за посиланням: https://www.facebook.com/vmcbvpd/

Місце розташування та контакти відділів бюро правової допомоги:

https://mykolaiv.legalaid.gov.ua/ua/miscevi-centri/voznesenskyi-mistsevyi-tsentr-z-nadannia-bezoplatnoi-vtorynnoi-pravovoi-dopomohy

Ще більше консультацій з правових питань на інформаційному ресурсі WikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua

  5 фактів про домашнє насильство
Формат: JPG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:42
494Kb Скачать скачать
  як отримати юридичну консультацію дистанційно
Формат: PNG | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
373Kb Скачать скачать

 Вознесенський місцевий центр з НБВПД інформує:

У зв’язку з заходами, зазначеними в постанові КМУ від 11.03.2020 №211 система безоплатної правової допомоги вживає комплекс заходів для убезпечення клієнтів від зараження. Обмеження будуть стосуватися проведення правопросвітницьких заходів, а також роботи дистанційних і мобільних пунктів доступу до правової допомоги.

«Наші клієнти входять до групи ризику щодо можливості бути інфікованими — літні люди, люди з інвалідністю, діти. Тому з метою превентивної профілактики, а також щоб не створювати додаткових ризиків у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції, ми будемо намагатися зменшити необхідність прямого контакту для отримання правової допомоги. Максимально будуть запропоновані можливості вирішити свою правову проблему дистанційно», — заявив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Для попередження розповсюдження інфекції, з урахуванням ймовірного розвитку складної епідемічної ситуації, система безоплатної правової допомоги на період дії карантину у межах України запроваджує додаткові обмежувальні заходи у своїй роботі:

-         заборону проведення масштабних правопросвітницьких заходів з очікуваною кількістю понад 200 учасників;

-         обмеження проведення правопросвітницьких заходів з очікуваною кількістю до 200 учасників з урахуванням епідемічної обстановки та умов у конкретному регіоні;

-         за потреби та можливості обмеження роботи дистанційних та мобільних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги.

Робота дистанційних та мобільних пунктів буде організована насамперед з використанням опосередкованих форм спілкування (онлайн консультування, відеозв’язок, телефонний зв’язок тощо).

Натомість буде посилена інформаційно-просвітницька робота, зокрема інформування громадян про їхні права та механізм їх захисту через офіційний сайт та сторінки системи БПД у соціальних мережах, ЗМІ, інформаційні ресурси партнерських організацій.

Додатково планується розробити комплекс заходів на випадок погіршення епідемічної ситуації.

Просимо громадян з розумінням поставитися до превентивних заходів, запроваджених системою безоплатної правової допомоги. У разі наявності ознак респіраторного інфекційного захворювання слід уникати місць скупчення людей та звернутися до закладів охорони здоров’я.

Нагадаємо, у зв’язку із загрозою епідемії коронавірусної інфекції в Україні та для недопущення поширення COVID-19 Кабінет Міністрів України постановою від 11.03.2020 № 211 запровадив карантин у межах всієї України з 12 березня по 3 квітня. Зокрема, передбачено закриття навчальних закладів, заборону масових зібрань понад 200 осіб, закриття більшої частини контрольно-пропускних пунктів тощо.

Отримати правову допомогу можна:
☎️ Зателефонувавши (05134) 3-25-14;

 Система БПД призупиняє прийом громадян і надає правову допомогу дистанційно

З 23 березня 2020 року і до завершення карантину система безоплатної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги. У цей період система БПД надаватиме правові послуги дистанційно. Ці заходи передбачені наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 20 березня №128-аг «Про організацію роботи з громадянами на період карантину».

Тимчасова зміна режиму функціонування системи БПД пов’язана із загостренням ситуації щодо поширення коронавірусної інфекції. Для запобігання поширенню COVID-19 в Україні до 3 квітня введено карантин з низкою обмежень.

«Система безоплатної правової допомоги переходить на дистанційну роботу. Ми це робимо задля безпеки здоров’я та життя наших клієнтів і працівників. Дуже просимо людей залишатися вдома. Правову допомогу від держави кожна людина може отримати дистанційно. Для цього система БПД використовує усі доступні нам способи — офіційні вебсайт та сторінки у соцмережах, електронну пошту та телефонний зв’язок», — зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Відповідно до наказу, з 23 березня на час дії карантину призупинено особистий прийом громадян посадовими особами і працівниками Координаційного центру з надання правової допомоги, регіональних та місцевих центрів з надання БВПД. Призупинено також надання адресної безоплатної первинної та вторинної правової допомоги працівниками місцевих центрів.

Безоплатна первинна та вторинна правова допомога надаватиметься із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій та з використанням скриньок для кореспонденції.

Надати необхідні документи можна через спеціально обладнані скриньки для кореспонденції або електронні засоби зв’язку (адреси та електронні пошти місцевих центрів з надання БВПД можна дізнатися на офіційному сайті системи БПД    https://www.legalaid.gov.ua/ .

 

Щоб отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань:

– зателефонуйте на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103;

–  зателефонуйте на номер Врадіївського бюро правової допомоги:

                          +380(68) 187 13 87

– поставте запитання у месенджер Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/vmcbvpd/

– напишіть на електронну пошту Врадіївського бюро правової допомоги:

                             vradiivka@legalaid.mk.ua

– залиште заяву у скриньці для звернень за адресою вул. Г.Врадіївщини, 89, смт. Врадіївка.

– прочитайте правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid та обговоріть її у нашому чаті – https://t.me/ualegalaidchat

– поставте запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД 

                        https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk

– скористайтеся правничою вікіпедією WikiLegalAid – https://wiki.legalaid.gov.ua

 

Кожній людині варто памʼятати, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Система БПД працює у посиленому режимі, консультує громадян і допомагає вирішити правові питання.

Ми посилили інформаційно-просвітницьку роботу. Інформуємо громадян про їхні права та механізм їх захисту через офіційний сайт та сторінки системи БПД у соціальних мережах, ЗМІ, інформаційні ресурси партнерських організацій.

Переконані, що щоденна праця фахівців системи БПД є надзвичайно важливою в цей час.

Ми допоможемо захистити Ваші права!

 

Джерело інформації: https://www.legalaid.gov.ua/

 

 Що робити, якщо в період карантину завершився термін дії посвідчення водія, виданого вперше на 2 роки?

-         У період карантину в багатьох закінчується дворічний термін тимчасового посвідчення водія, щоб не позбавляти  водіїв можливості керувати автомобілем, сервісні центри пропонують скористатися додатком «ДІЯ». Де в особистому кабінеті водія, виконавши декілька не складних дій, можна отримати е-посвідчення.  А після завершення карантину обміняти на пластикове в обраному територіальному сервісному центрі МВС.

-         Які документи для цього потрібні?

-          Щоб отримати посвідчення онлайн то лише, сканкопія медичної довідки за формою 083/о.

Для пластикового посвідчення  у сервісний центр МВС підготуйте наступний пакет документів:

1.паспорт;

2.копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

3.медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом (форма 083/о);

4.наявне посвідчення водія.

- Коли в додатку з’явиться нове  посвідчення водія?

- Нове е-посвідчення водія з’явиться в додатку  «Дія» протягом доби.

- Скільки коштуватиме обмін посвідчення?

- Обмін посвідчення водія на право керування транспортними засобами (виданого вперше строком дії на 2 роки, старого на нове або у разі знищення)  — 219,00 грн;

Зверніть увагу на те, що обмін першого посвідчення водія можливий виключно після закінчення строку його дії, а не раніше.

 Отримати додаткову інформацію та консультацію можна за телефоном Головного сервісного центру МВС: (044) 290−19−88  або звернутись за консультацією правового характеру  до відділу «Врадіївського бюро правової допомоги» Вознесенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: Миколаївська область, смт. Врадіївка, вул.. Героїв Врадіївщини, 89 або  за телефоном: (05135) 9 61 73 та моб. 068 187 13 87.

 

 Світовий досвід показує, що основу аграрного сектору країн з розвинутою ринковою економікою становлять саме малі та середні сільськогосподарські товаровиробники – фермерські господарства сімейного типу.

 

Створення сімейного фермерського господарства в Україні без статусу юридичної особи. Порядок державної реєстрації

Правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств визначені Законом України "Про фермерське господарство" (далі - Закон). Закон спрямований на створення умов для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.

Відповідно до статті 1 Закону фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до Закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім’ї, відповідно до закону. Право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство.

В свою чергу, фермерське господарство в т.ч. і  сімейне фермерське господарство  підлягає державній реєстрації як:

·        юридична особа (діє на підставі Статуту);

·        фізична особа – підприємець (діє на підставі договору (декларації) про створення фермерського господарства).

Сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується фізичною особою самостійно або спільно з членами її сім'ї (поняття члени сімї передбачено ст.3 Сімейного кодексу України) на підставі договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства  (Типова форма договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05 квітня 2019 року № 177). Головою сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи є член сім'ї, визначений договором (декларацією), який реєструється як фізична особа - підприємець. (Залучення сімейним фермерським господарством інших громадян може здійснюватися виключно для виконання сезонних та окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю господарства і потребують спеціальних знань чи навичок. З такими особами укладається трудовий договір (контракт) у письмовій формі, в якому визначаються строк договору, умови праці і відпочинку (тривалість робочого дня, вихідні дні, щорічна оплачувана відпустка, форми оплати праці та її розміри, харчування тощо).

Договір про створення сімейного фермерського господарства укладається фізичною особою спільно з членами її сім'ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок фермерського господарства.

 Декларація про створення сімейного фермерського господарства (у разі одноосібного ведення такого господарства) складається фізичною особою самостійно в письмовій формі.

 

Після укладання (складання) договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства голова сімейного фермерського господарства має зареєструватися як фізична особа - підприємець або зареєструвати зміни до відомостей про фізичну особу – підприємця..

Водночас, дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон про реєстрацію) поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Статтею 18 Закону про реєстрацію визначено  документи, які подаються для державної реєстрації фізичної особи підприємцем:

·        заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем, в якій може зазначатися прохання про реєстрацію такої особи платником податку на додану вартість та/або обрання спрощеної системи оподаткування;

·        договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства;

·        заява про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі  та документ про сплату адміністративного збору - у випадках для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Розгляд документів, поданих для державної реєстрації сімейного фермерського господарства та проведення інших реєстраційних дій здійснюється протягом 24 годин після надходження відповідних документів,  крім вихідних та святкових днів;

ДОДАТКОВО:

З 01 січня 2020 року сімейні фермерські господарства мають право отримати додаткову фінансові допомогу.

Зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 565 (далі; Постанова №565) затверджено Порядок надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм використання коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка фермерських господарств», які спрямовуються на додаткову фінансову підтримку фермерських господарств із статусом сімейних фермерських господарств через механізм доплати на користь застрахованих осіб членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Згідно зі ст.2 Постанови № 565 право на отримання доплати мають члени/голова сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, яке утворене відповідно до ст.8-1 Закону України від 19 червня 2003 року № 973-IV «Про фермерське господарство» та зареєстроване платником єдиного податку четвертої групи згідно із главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.

 

 Поновлення на роботі за рішенням суду

Суд виніс рішення про поновлення незаконно звільненого працівника на роботі. 

Як оформити поновлення

Згідно з вимогами частини сьомої ст. 235 КЗпП прийняте судом рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню.

Рішення вважається виконаним боржником з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення стягувача на роботі та внесення відповідного запису до трудової книжки стягувача, після чого виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (ст. 65 Закону № 1404).

http://www.visnuk.com.ua/uploads/assets/images/2017/42/22.jpg

Крім того, за наявності у трудовій книжці запису про звільнення, надалі визнаного недійсним, на прохання працівника видається дублікат трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним. При цьому у правому верхньому куті першої сторінки нової трудової книжки має бути здійснено напис «Дублікат».

Якщо на посаді вже працює інший працівник

Досить часто трапляються ситуації, коли на посаді незаконно звільненого працівника вже працює інший працівник. Насамперед зазначимо, що навіть у такому разі судове рішення про поновлення працівника на роботі підлягає обов’язковому виконанню.

Відповідно до п. 6 частини першої ст. 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його дії можуть бути розірвані роботодавцем, зокрема, у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

Отже, якщо на посаді, на якій необхідно поновити працівника за рішенням суду, вже працює інший працівник, то цей інший працівник підлягає звільненню на підставі п. 6 частини першої ст. 40 КЗпП.

Проте таке звільнення допускається лише якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу (частина друга вищезазначеної статті). 

Чи подавати повідомлення про прийняття на роботу

Працівника не може бути допущено до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу (частина четверта ст. 24 КЗпП).

У разі поновлення на роботі працівника за рішенням суду новий трудовий договір з ним не укладається, а тільки скасовується факт звільнення.

Таким чином, повідомлення про прийняття працівника на роботу подавати не потрібно.

Оплата за час вимушеного прогулу

При винесенні рішення про поновлення на роботі суд відповідно до частини другої ст. 235 КЗпП одночасно приймає рішення про виплату незаконно звільненому працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, що розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

У разi винесення рiшення про виплату працiвнику середнього заробiтку за час вимушеного прогулу середня заробiтна плата йому нараховується з урахуванням положень Порядку № 100.

Пунктом 2 цього Порядку встановлено, що обчислення середньої заробiтної плати для оплати вимушеного прогулу провадиться виходячи з виплат за останнi два календарні мiсяцi роботи, що передують мiсяцю незаконного звiльнення.

Працівникам, які пропрацювали менше ніж два календарні місяці, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Нарахування виплат, що обчислюються iз середньої заробiтної плати за останні два місяці роботи, провадяться множенням середньоденного заробiтку на число робочих днiв, якi мають бути оплаченi за середнiм заробiтком. Середньоденна заробiтна плата визначається дiленням заробiтної плати за фактично вiдпрацьованi впродовж двох мiсяцiв робочi днi на число вiдпрацьованих робочих днiв (п. 8 Порядку № 100).

Якщо протягом періоду вимушеного прогулу на підприємстві було підвищено посадові оклади й тарифні ставки (у тому числі за посадою працівника, якого було незаконно звільнено), то згідно з п. 10 Порядку № 100 проводиться коригування заробітної плати, включаючи премії та інші виплати, що враховуються під час обчислення середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення на коефіцієнт підвищення посадових окладів і тарифних ставок.

Чи є право на відпустку

Згідно зі ст. 9 Закону про відпустки до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується також час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (в тому числі час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу)

Як зазначалося, за час вимушеного прогулу працівнику виплачується середній заробіток.

Враховуючи те, що час оплаченого вимушеного прогулу зараховується до стажу роботи, який дає право на щорічну основну відпустку, робочий рік (період), за який працівнику має надаватися щорічна основна відпустка, повинен відлічуватися з дня поновлення його на роботі.

Якщо до незаконного звільнення працівник мав право окрім щорічної основної відпустки на щорічну додаткову відпустку, наприклад за особливий характер праці, то слід звернути увагу на те, що щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці та її тривалість установлюються колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 8 Закону про відпустки).

Відповідно до частини другої ст. 9 цього Закону до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки (статті 7 та 8 Закону), зараховуються:

·                  час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників виробництва, цеху, професії або посади;

·                  час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці;

·                  час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

Таким чином, час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням, до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, не зараховується. Тому за період вимушеного прогулу працівник має право лише на щорічну основну відпустку.

 

 Кожна людина хоча б раз у своєму житі, давала або брала від іншої людини кошти у борг. Дана дія  є настільки розповсюдженим, що сторони часто не замислюються над його юридичною складовою та в першу чергу керуються довірою один до одного.

Проте, як показує практика не завжди учасники таких позик є добросовісними і повертають позичені кошти.  До того ж люди  не завжди укладають письмовий договір, а обмежуються максимум розпискою.

Тоді виникає питання:

Як правильно написати розписку і що обов'язково повинно бути в ній зазначено?

Головні реквізити, які повинна в собі містити розписка:

1.     Найменування документа - «Розписка» або «Боргова розписка».

2.     Прізвище, ім'я, по батькові сторін угоди;

3.     Дані, що ідентифікують особу, наприклад, реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер паспорта і коли і ким він був виданий;

4.     Сума грошей чи інший предмет позики;

5.     Термін позики;

6.     Дата, а також місце складання розписки, передача грошей або інших предметів позики, особистий підпис сторін;

Розписка пишеться бажано власноручно позичальником.

Можете вказати також і іншу  інформацію, яку  вважатимете  важливою при укладанні цієї угоди.

Обов’язково зверніть увагу на те, що факт отримання коштів в борг підтверджує не будь-яка розписка, а саме розписка про отримання коштів, зі змісту якої можна встановити, що відбулася певної суми коштів від Позикодавця до позичальника.

Пам’ятайте, що розписка не є письмовою формою договору позики та не є документом, що його замінює, тому радимо дотримуватись прямих вимог законодавства та укладати письмові договори позики, які можуть максимально захистити інтереси обох сторін.

Детальніше за консультацією ви можете звернути до характеру  до відділу «Врадіївського бюро правової допомоги» Вознесенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: Миколаївська область, смт. Врадіївка, вул.. Героїв Врадіївщини, 89 або  за телефоном: (05135) 9 61 73 та моб. 068 187 13 87.

 

 ☝️ Увага, увага! Координаційний центр з надання правової допомоги  оголошує онлайн-конкурс дитячих малюнків «КРАЇНА МОЇХ ПРАВ»!

➡️ Коли: З 23 квітня по 5 червня 2020 року
➡️ Учасники: Діти віком до 18 років
➡️ Тема: Права дитини

Малювати можна ✏️олівцями, 

 Програма відновного правосуддя для неповнолітніх запрацює по всій Україні

 

Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» поширений на всю територію України. Він реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Спільний наказ про продовження та поширення на національному рівні принципу відновного правосуддя для неповнолітніх, які є вперше підозрюваними у вчиненні злочинів невеликої або середньої тяжкості підписали Міністерство юстиції України та Офіс Генерального прокурора.

 

«З минулого року пілотний проєкт за сприяння фонду ООН ЮНІСЕФ діяв у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. Він довів свою ефективність. І тепер поширений на всю територію України», – повідомила заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць.

 

Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони. Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя – визнання ним факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

 

За окремими оцінками, втілення такого проекту по всій Україні дасть можливість вивести з-під кримінального переслідування понад 1,5 тисячі дітей.

 

Суть програми відновлення – дати дитині другий шанс, ресоціалізувати її та запобігти вчиненню повторних правопорушень. За понад рік реалізації пілотного проєкту ювенальними прокурорами до цієї програми вже залучено 137 підлітків. Щодо 60 дітей вже прийнято позитивні рішення суду щодо звільнення від кримінальної відповідальності.

 

«Станом на 10 квітня цього року укладено 87 угод про застосування програми відновлення між потерпілими та неповнолітніми. Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та пройшли навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі», – розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

 

Головна мета програми відновного правосуддя для неповнолітніх – максимально раннє виведення дітей із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя.

 

 Оголошено відбір серед адвокатів для навчання та участі у пілотному проєкті з відновного правосуддя

 

Оголошено відбір серед адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для навчання та подальшої участі у пілотному проєкті “Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину”.

Координаційний центр з надання правової допомоги в рамках пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» (далі – пілотний проєкт) оголошує конкурс з відбору учасників тренінгу – адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, на тему “Базові навички медіатора в кримінальних справах”. Учасники, що успішно пройдуть навчання, зможуть долучитися до реалізації пілотного проєкту.

Пілотний проєкт впроваджується відповідно до наказу Міністерства юстиції України та Офісу Генерального прокурора №1473/5/194 від 17 квітня 2020 року на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Тренінги проводяться у співпраці з Інститутом миру і порозуміння.

Під час чотириденного тренінгу відібрані учасники пройдуть спеціалізоване навчання з кваліфікованими експертами у сфері медіації в кримінальних справах та зможуть набути необхідні знання та навички для роботи у якості посередника в рамках пілотного проєкту.

Тренінг буде присвячений розвитку знань та навичок організації та проведення медіації в кримінальних справах, за участі неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину. Програма тренінгу включає такі напрями: принципи та зміст відновного правосуддя, розуміння почуттів та переживань учасників кримінальної ситуації, комунікативні навички медіатора, програма медіації потерпілих та правопорушників.

Очікується, що усі учасники, які успішно пройдуть навчання, зможуть брати участь у якості посередника у пілотному проєкті.

Дати та місце проведення тренінгів будуть визначені після завершення відбору учасників. Тривалість проведення тренінгів може бути змінена. Організатори забезпечують учасникам тренінгу проживання, харчування та покриття витрат на проїзд до та з місця проведення тренінгу.

 

Вимоги до кандидатів:

·  співпраця з системою безоплатної правової допомоги – включення до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. До відбору допускаються адвокати, що беруть участь у конкурсі з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 17.01.2020 № 128/7;

·  щонайменше два роки стажу адвокатської діяльності, зокрема досвід роботи з дітьми у конфлікті/контакті з законом (досвід захисту/представництва дітей у кримінальних провадженнях/провадженнях в справах про адміністративні правопорушення);

·  досвід публічних виступів (поза судовими засіданнями) буде перевагою;

·  досвід роботи у якості медіатора або навчання медіації буде перевагою.

Для участі у відборі необхідно:

1.         Заповнити анкету за посиланням https://bit.ly/_restorative_justice до 10 травня 2020 року.

2.         Бути готовими пройти інтерв’ю з тренерами за допомогою відео конференц-зв’язку.

3.         У разі успішного проходження навчання, бути готовими до залучення у якості посередника в рамках пілотного проєкту.

Усім учасникам за результатом інтерв’ю на електронну адресу буде направлено відповідний лист щодо результатів відбору. Будь-які запитання щодо конкурсу просимо спрямовувати на електронну адресу: info@legalaid.gov.ua

 

 Держпраці та МОЗ рекомендують дистанційну роботу через загрозу коронавірусу.

Якщо підприємство призупиняє роботу через обмежувальні заходи в регіоні, визначте працівників, що можуть працювати дистанційно. Приміром, відділ кадрів, бухгалтерія, маркетинг, адміністрація, відділи, які працюють з клієнтами.

Організуйте віддалену роботу через інтернет. За допомогою технологій VPN-з’єднання чи TeamViewer ви та ваші колеги можете підключатися до робочих комп’ютерів і працювати з дому. Обговоріть це з керівництвом, залучіть технічних фахівців, системного адміністратора. Налаштувати віддалений доступ нескладно.

Підготуйте наказ про дистанційну роботу для тих працівників, що можуть працювати в такому режимі. Табелюйте як звичайну роботу. Оплата — як за звичайний робочий день.

Передбачте, як працівники контактуватимуть з колегами та безпосередніми керівниками. Варіанти: скайп-конференції, чати чи групи в Microsoft Teams, електронна пошта.

Продумайте, як керівники контролюватимуть завдання, що виконали підлеглі. За потреби пропишіть у наказі формати звітування для різних категорій персоналу.

Запровадити дистанційну роботу на час обмежувальних заходів через коронавірус дозволив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 (далі — Закон про запобігання коронавірусу).

На період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, удома (пп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону про запобігання коронавірусу).

Як організовувати дистанційну роботу, вирішуйте самостійно з огляду на кількість працівників і технічні можливості. Законодавство не скеровує, як це робити. Нормативно регламентована надомна праця (Положення про умови праці надомників, затверджене постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.09.1981 № 275/17-99). Проте такий формат не підходить у форс-мажорних ситуаціях, наприклад, якщо підприємство призупиняє роботу через обмежувальні заходи для запобігання коронавірусу. Запровадити надомну роботу за один-два дні неможливо, адже для цього треба створити комісію, щоб обстежити житлово-побутові умови працівників. Коли Уряд рекомендує обмежити контакти, недоречно, щоб комісія ходила по квартирах працівників.

 

Підприємство має право запровадити дистанційну роботу. Така робота не погіршує трудових прав працівників, навпаки — дає змогу убезпечити людей у разі епідемічних загроз чи нештатних ситуацій техногенного характеру.

В екстремальних ситуаціях запроваджуйте дистанційну роботу наказом. Коли підприємство повернеться до нормальної роботи, подбайте про майбутнє. Передбачте можливість дистанційної роботи в колдоговорі та правилах внутрішнього трудового розпорядку. У колдоговорі регулюють питання режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку, умови охорони праці (ст. 13 КЗпП). У правилах внутрішнього трудового розпорядку регулюють графіки роботи.

 

Смілянський місцевий центр

з надання безоплатної

правової допомоги

м.Сміла, вул.Соборна , 96а

(04733) 2-40-47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Дистанційна робота та гнучкий графік
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 20:05:53
401Kb Скачать скачать

 

Порядок заміни сторони у виконавчому провадженні

Хто може звернутися із заявою для заміни сторони:
У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив. (ч. 5 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження")

У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім’я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.

У випадку заміни сторони (юридичної особи) у виконавчому написі нотаріуса, який пред’явлено до державної виконавчої служби, стороні необхідно звернутися до суду з письмовою заявою про заміну сторони у виконавчому написі. До такої заяви зазвичай додаються докази того, що юридична особа являється правонаступником тієї юридичної особи, яка вибула (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, копії протоколів зборів тощо). Без ухвали суду про заміну сторони у виконавчому провадженні, державний виконавець не має права самостійно замінити сторону.

Коли вибуття сторони виконавчого провадження відбулося внаслідок смерті особи, на підставі ст. 15 Закону, державний виконавець виносить постанову про зупинення виконавчого провадження та звертається до суду з заявою про заміну сторони. До такої заяви додаються копії свідоцтва про смерть особи, заяви спадкоємців, та інші документи, які є у виконавчому провадженні.

Детальніше за консультацією ви можете звернутися до  відділу «Врадіївського бюро правової допомоги» Вознесенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: Миколаївська область, смт. Врадіївка, вул.. Героїв Врадіївщини, 89 або  за телефоном: (05135) 9 61 73 та моб. 068 187 13 87.

 ПАМ’ЯТКА

ЯК ПРАВИЛЬНО ОБРАТИ ФІРМУ-ПОСЕРЕДНИКА З ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ

 

[]перевірте наявність ліцензії Міністерства соціальної політики України; свідоцтва про державну реєстрацію та договору з іноземною фірмою-роботодавцем

здійснювати посередницьку діяльність з працевлаштування за кордоном мають право лише ті фірми, які мають ліцензію Міністерства соціальної політики України. Самостійно перевірити наявність такої ліцензії можна на сайті Міністерства соціальної політики України: www.msp.gov.ua

 

[]проаналізуйте і перевірте інформацію про компанію, в якій збираєтеся працювати

це може бути як перевірка з відкритих джерел (ЗМІ, відгуки колишніх співробітників в мережі Інтернет), так і офіційна інформація про реєстрацію, місцезнаходження та види діяльності компанії

 

[] гроші за послуги сплачуйте тільки на офіційні розрахункові рахунки, які відкриті у банках

ні в якому разі не давайте гроші готівкою, не перераховуйте на сумнівні рахунки на ім’я певної особи тощо). Фірми–посередники беруть кошти лише за витрати за проїзд, оформлення документів (візовий збір), але аж ніяк не за пошук та підбір роботи (ці послуги оплачує іноземна фірма-роботодавець)

 

[]  їдьтена роботу за кордон лише на підставі робочої візи

трудова діяльність за туристичноювізою незаконна.Оформлюйтевізусамостійно, а якщо ви вирішили це робити через фірму-посередника, оригінали документів не віддавайте та не платітьзаздалегідь

 

[] не залишайте оригінал свого паспорта та іншого документа, що посвідчує особу, представникам фірми-посередника з працевлаштування за кордоном

 

[]  підписуйте будь-які документи та договори лише зрозумілого змісту та на рідній мові, вчитуйтеся уважно у кожне слово документа

дізнайтеся у фірми-посередникавичерпнуінформацію щодо майбутньої роботи. Підписуйте договір із майбутнімроботодавцем у двох примірниках і тільки якщо він написаний зрозумілою вам мовою. Якщо вам пропонуютьдомовлятися про умови праці після прибуття до іншої країни – це шахрайство

 

!в Україні діє НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ(графік роботи: пн-нд з 08:00 до 20:00)

527-безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні

0 800 505 501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні

 

ЄДИНИЙ КОНТАКТ-ЦЕНТР

[0 800 213 103]

                                                                                                                                      цілодобово, безкоштовно в межах України 

 

Порядок усиновлення одним з подружжя дитини іншого з подружжя

Куди потрібно звернутися?

До служби у справах дітей за місцем проживання дитини.

Перелік необхідних документів

Для усиновлення дитини той з подружжя, хто бажає її усиновити, звертається з відповідною заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини. До заяви додаються:

 • копія паспорта або іншого документа, що засвідчує особу (у двох примірниках);
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • висновок про стан здоров'я заявника;
 • довідка про наявність чи відсутність судимості;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • письмова згода батьків дитини на усиновлення, засвідчена нотаріусом, або згода того з подружжя, дитину якого усиновлює інший з подружжя, та документ, який засвідчує відсутність другого з батьків дитини (копія свідоцтва про смерть або довідка про смерть, видана органом реєстрації актів цивільного стану, копія рішення суду про позбавлення батьківських прав, про визнання недієздатним або безвісно відсутнім, довідка з органу реєстрації актів цивільного стану щодо запису відомостей про батька дитини тощо);
 • засвідчена нотаріально письмова згода заявника, який є іноземцем, на отримання інформації про нього в Генеральному секретаріаті Інтерполу та правоохоронних органах держави, громадянином якої є іноземець, та держави, на території якої він проживає (у двох примірниках).
 • висновок компетентного органу країни проживання, який підтверджує можливість заявника бути усиновлювачем (подається у разі, коли усиновлювач проживає за межами України). У висновку зазначаються адреса, житлово-побутові умови, біографічні дані заявника, стосунки в сім'ї, ставлення до усиновлення. Якщо висновок видано недержавним органом, до нього додається копія ліцензії на провадження таким органом діяльності, пов'язаної з усиновленням.

Строк розгляду

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та документів складає акт обстеження житлово-побутових умов дитини, з'ясовує чи згодна дитина на усиновлення відповідно до пункту 72 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, розглядає питання про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і готує проект відповідного висновку.

Згода дитини на усиновлення

Для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на усиновлення надається письмово або усно залежно від віку та стану здоров'я дитини.

Якщо дитина у зв'язку з її віком або станом здоров'я не усвідомлює факту усиновлення, усиновлення проводиться без її згоди.

Порядок звернення до суду про усиновлення дитини

Після отримання висновку про доцільність усиновлення заявник звертається до місцевого суду із позовною заявою про усиновлення.

Відповідно до ст. 310 ЦПК України, заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

 

         Звіт

відділу «Врадіївського бюро правової допомоги» Вознесенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової домоги

за І півріччя 2020 року

 

В період з 02.0.2020 по 30.06.2020 року до Врадіївського бюро правової допомоги звернулося на прийом 318 осіб. На кожне звернення було надано обґрунтовані юридичні консультації з наявних питань.

На протязі звітного періоду працівниками Врадіївського бюро правової допомоги проведено наступну роботу:

 

Позитивна практика. Моряку з Врадіївщини допомогли відстояти своє право на пенсію!

Начальниця Врадіївського бюро правової допомоги Олена Адамчук допомогла колишньому моряку відновити справедливість та захистити законне право на належне пенсійне забезпечення.

У вересні 2019 року до бюро звернувся місцевий мешканець, якому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Чоловік пояснив, що має стаж понад 25 років, з них більш ніж 20 моряком, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, після досягнення 55-річного віку. Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у призначенні такого виду пенсії чоловіку відмовило, обґрунтувавши це відсутністю необхідного страхового стажу та механізму реалізації рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019. Вивчивши матеріали справи, представниця бюро звернулася з позовною заявою до Миколаївського окружного адміністративного суду для захисту права клієнта на пенсійне забезпечення.

Слід пояснити, що відповідно до п. "д" ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (в редакції від 09.12.2012), щоб отримати право на пенсію за вислугу років чоловік, який працював на посадах плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості має виконати наступні умови: досягнення 55-річного віку, мати загальний стаж роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі. У 2015 році змінами до відповідного Закону було збільшено необхідний страховий стаж до 30 років, втім рішенням Конституційного суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019 ці зміни були визнані неконституційними та втратили чинність. Відповідно необхідно застосовувати попередню редакцію ст.55 Закону, яка діяла до внесення неконституційних змін. При цьому виконання рішень Конституційного Суду України не потребує ніяких спеціальних механізмів.

Відтак, в грудні 2019 року суд дослідивши надані докази, вирішив позов задовольнити у повному обсязі визнавши неправомірними дії ГУ Пенсійного фонду України в Миколаївській області та зобов’язав призначити клієнту пенсію за вислугу років.

 

08 січня 2020 року в приміщенні Врадіївського бюро правової допомоги, головним спеціалістом Врадіївського бюро правової допомоги Гулько Іриною було проведено робочу зустріч з провідним консультантом з юридичних питань в галузі сільського господарства «ревізором» зерно торгової компанії «Прометей» Павловим Вололимиром.

Під час зустрічі було обговорено актуальні, на даний час, питання земельного законодавства. А саме питання розірвання договору оренди земельної ділянки, недотримання орендодавцем договорів оренди та не сплата орендарем орендної плати.

Гулько Ірина наголосила, що систематична несплата орендної плати, сама по собі слугує достатньою підставою для розірвання договору в суді. Навіть якщо орендар згодом (у тому числі — під час судового розгляду справи) сплатить свій борг.

На закінчення фахівець обговорила з ревізором алгоритм дій ОРЕНДОДАВЦЯ в разі несплати за оренду землі.

 

Права та обов’язки дітей обговорювали спеціалісти Врадіївського бюро правової допомоги з учнями 10 класу Новопавлівської ЗОШ Врадіївського району.

Під час уроку-бесіди на тему «Правовий статус неповнолітніх» Ірина Гулько розповіла учням про права та обов’язки дітей в рамках цивільного законодавства України, зокрема, розмежувала поняття “цивільна правоздатність”, “цивільна дієздатність”, “малолітня особа”, “неповнолітня особа”, перелічила права дітей віком до 18 років та способи їх реалізації.

Під час заходу присутнім роздано буклети «Твої права – твій надійний захист.

В свою чергу, Олена Адамчук обговорила з освітянами Новопавлівської ЗОШ питання надання первинної та вторинної правової допомоги.

 

13 січня, з метою доступу громадян, що проживають у віддалених населених пунктах Врадіївського району до безоплатної правової допомоги, начальник Врадіївського бюро правової допомоги Адамчук Олена здійснила виїзний прийом в Новопавлівській сільській раді.

В свою чергу, під час зустрічі із сільським головою Новопавлівської сільської ради обговорили правові потреби з якими найчастіше громадяни звертаються до сільської ради, а також зміни, які вступили в силу 1 січня 2020 року, щодо питання електронного декларування.

Результатом проведеної зустрічі стало підписання меморандуму про співпрацю між Вознесенським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Новопавлівською сільською радою Врадіївського району Миколаївської області .

Додатково начальник Врадіївського БПД Адамчук О.Ю. та сільський голова Новопавлівської сільської ради Криль Ф.В. підписали угоду про утворення мобільного пункту доступу до безоплатної правової допомоги.

На закінчення зустрічі, в сільській раді для розповсюдження серед відвідувачів були надані методичні рекомендації щодо вирішення питань правового характеру.

 

З метою забезпечення вільного доступу громадян до правової інформації,  15 січня 2020 року розміщено  на веб –сайті Врадіївської районної державної адміністрації  у рубриці «Безоплатна правова допомога» пам’ятку «Харчування в закладах освіти – права батьків» розроблену Міністерством освіти і науки України.

22 січня з нагоди Дня Соборності України та 101-річниці підписання Акту Злуки УНР та ЗУНР, головний спеціаліст Врадіївського бюро правової допомоги Гулько Ірина разом з працівниками Врадіївської районної дитячої бібліотеки провела право просвітній захід для учнів 6 класу.

Учасники заходу не тільки прослухали історію виникнення свята – Дня Соборності України, а й ознайомились з історичними фактами про Україну, пригадали видатних українців, дізналися про всеукраїнську акцію «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом яка відбулася 20 січня 1990 року, як символ духовної єдності людей східних і західних земель України.

Крім того, в рамках даного заходу з дітьми було проведено «міні-проект», де діти створювали країну мрії та зазначали, які саме проавила діятимуть на території їхньої країни..

Додатково в приміщенні Врадіївської районної бібліотеки було розміщено інформаційні матеріали для відвідувачів.

 

До дня Соборності України, 22 січня 2020 року головний спеціаліст Врадіївського бюро правової допомоги разом з учнями Врадіївської ЗОШ №1 , долучилася до міжнародного флешмоба «United Ukraine» організованому Світовим конгресом Українців.

День соборності є однією з найважливіших дат в історії українського народу. Лише в єдності наша сила!!!#unitedukraine

 

23 січня в приміщенні Врадіївського районного відділу ДВС проходила відеоконференція, організована Південним міжрегіональним управлінням Міністерства  юстиції (м. Одеса) за участю структурних підрозділів Врадіївської райнної державної адміністрації, вході якої було розглянуто питання державної реєстрації  нормативно-правових актів, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Тому, враховуючи тематику даного заходу, працівники Врадіївського бюро правової допомоги також взяли участь  даному заході.

 

03 лютого Врадіївським бюро правової допомоги забезпечено роботу дистанційного консультативного пункту при службі у справах дітей Врадіївської райдержадміністрації. На прийом звернувся один громадянин по питанню розірвання шлюбу.

03 лютого Врадіївським бюро правової допомоги забезпечено роботу дистанційного консультативного пункту при Врадіївському районному центрі соціальних служб для сім'ї дітей та молоді. На прийом звернулись дві  особи  з питання зняття з реєстрації неповнолітніх та стягнення аліментів на дитину.

 

03 лютого Врадіївським бюро правової допомоги забезпечено роботу дистанційного консультативного пункту при Врадіївському районному центрі соціальних служб для сім'ї дітей та молоді. На прийом звернулись дві  особи  з питання зняття з реєстрації неповнолітніх та стягнення аліментів на дитину.

03 лютого Врадіївським бюро правової допомоги забезпечено роботу дистанційного консультативного пункту при УПСЗН РДА. На прийом громадяни не зверталися.

 

04 лютого Врадіївським бюро правової допомоги забезпечено роботу дистанційного консультативного пункту при Врадіївській районній філії Миколаївського обласного центру зайнятості. На прийом звернувся 1 громадянин  з питання щодо виправлення помилки в державному акті.

 

11 лютого 2020 року Врадіївським бюро правової допомоги забезпечено роботу мобільного консультативного пункту при Новомихайлівській сільській раді. На прийом звернулося 5 громадян. З питань сімейного, житлового, спадкового, земельного законодавства.

 

11 лютого  Врадіївським бюро правової допомоги забезпечено роботу дистанційного консультативного пункту при Врадіївському районному сектору філії Державної установи «Сектор пробації» в Миколаївській області. На прийом громадяни не зверталися.

 

Продовжуючи співпрацю з органами місцевого самоврядування. 11.02.2020 відбулась зустріч з сільським головою Новомихайлівської сільської ради Шиміном Мирославом.

 Під час зустрічі обговорили проблемні питання з якими найчастіше звертаються жителі громади, зокрема це питання щодо оформлення земельних ділянок, спадщини, а також питання щодо соціального захисту населення.

 Крім того, з сільським головою розглянули зміни до статей 46 і 52 Закону України «Про запобігання корупції», внесені Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції», який набув чинності 18 жовтня 2019 року.

 

13 лютого 2020 року начальник Врадіївського бюро правової допомоги Адамчук Олена та головний спеціаліст Врадіївського бюро правової допомоги Гулько Ірина, взяли участь у семінарі для безробітніх, організованим Врадіївською районною філією Миколаївського ОЦЗ.

Фахівці роз’яснили основні засади спадкового законодавства, та надали відповіді на найпоширеніші питання, які стосуються спадкового законодавства, такі, як:

-Чи потрібно писати заяву, коли спадкують за заповітом?

- Що робити коли пропустив 6 місячний термін для написання заяви?

- Чи можна успадкувати частину майна?

Додатково спеціаліст пояснила питання сімейного законодавства, а саме щодо поділу майна чоловіка і жінки, які перебувають у фактичних шлюбних відносинах.

І на закінчення, Адамчук Олена , додала, що право на безоплатну правову допомогу гарантується Конституцією. І кожен громадянин може скористатись своїм законним правом, звернувшись до Врадіївського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою:смт.Врадіївка, вул.Героїв Врадіївщини, 89.

 

Підвищення правової обізнаності та правової свідомості – перший крок до вирішення багатьох проблем. Провідну роль у наданні правових знань відіграють зустрічі безпосередньо з громадянами.

14 лютого 2020 року працівники Врадіївського бюро правової допомоги Адамчук Олена та Гулько Ірина провели таку зустріч в приміщенні Врадіївської районної філії Миколаївського ОЦЗ з особами, які планують працювати за кордоном.

Фахівці розповіли, які документи треба мати, щоб не стати жертвою трудової експлуатації або, навіть, торгівлі людьми. Наголосили, що в кожного роботодавця, який пропонує роботу за кордоном треба перевірити ліцензію, і зробити це можна самостійно на офіційному сайті Міністерства соціальної політики в Україні https://www.msp.gov.ua/…/perelik-subektiv-yaki-mayut-licenz… .

Крім того, додатково, Адамчук Олена зупинилась на таких питаннях як правильно оформити борговору розписку, щоб гарантовано повернути свої кошти, а також щодо підписання договору оренди земельної ділянки: на що звертати увагу та як себе убезпечити.

На закінчення заходу начальник Врадіївського бюро правової допомоги, відповіла на всі питання присутніх, які стосувалися трудового, спадкового та сімейного законодавства.

 

18  лютого 2020 року  головний спеціаліст Врадіївського бюро правової допомоги Гулько Ірина  відвідала громадянку за місцем  проживання в смт. Врадіївка, оскільки,  самостійно дістатися в бюро вона не може, за станом здоров’я .  

Під час бесіди фахівець  надала роз’яснення щодо порядку спадкування та посвідчення заповіту, змісту положень Цивільного кодексу України та Закону України “Про нотаріат”,  де визначено коло суб’єктів, які мають право посвідчувати заповіт, а також повідомлено заявницю про права заповідача, порядок вчинення дій при посвідченні заповіту.

Додатково спеціаліст  бюро проінформувала клієнтку про діяльність та систему безоплатної правової допомоги яка є гарантією того, що всі особи, що знаходяться під юрисдикцією цієї держави , мають рівні можливості захистити свої права та рівний доступ до правосуддя, незалежно від майнового статусу, місця знаходження та інших факторів.

 

До Всесвітнього дня соціальної справедливості 20 лютого 2020 року , головний спеціаліст Врадіївського бюро правої допомоги Гулько Ірина, провела робочу зустріч з колективом  Управління соціального захисту населення при Врадіївські РДА.

Під час заходу обговорили новий Закон України «Про соціальні послуги», який набрав чинності з 1 січня 2020 року.

Особливу увагу приділили п.6 ст. 13 нового Закону України «Про соціальні послуги» фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім’ї, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права і обов’язки та є:

1) особами з інвалідністю I групи;

2) дітьми з інвалідністю;

3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;

4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;

5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.

На закінчення Гулько Ірина наголосила, що що підзаконні акти (постанови Кабінету Міністрів України та накази Міністерства соціальної політики України) знаходяться в стадії розробки, прийняття та переоформлення документів щодо надання соціальних послуг з догляду з 01.01.2020  буде здійснюватися після затвердження відповідних нормативних актів, якими також буде врегульовано і питання подальшої виплати раніше призначених (до 01.01.2020) компенсацій.

26 лютого  в приміщенні Врадіївського районного центру   соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  , головним спеціалістом Врадіївського бюро правової допомоги Бондарчук Оксаною, було проведено робочу зустріч з директором Врадіївського районного ЦСССДМ  Дулдієр Ольгою.

 Під час зустрічі обговорили питання налагодження ефективної роботи суб’єктів взаємодії у наданні допомоги постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, а також висловили необхідність про продовження зустрічей усіх зацікавлених сторін в форматі круглих столів, семінарів, тренінгів тощо.

 Додатково,  було обговорено значимість системи безоплатної правової допомоги, розширення доступу населення до її отримання та можливість реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу за місцем проживання. Зазначено, що право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, що перебувають під юрисдикцією України, а на безоплатну вторинну правову допомогу ‒ найбільш вразливі категорії громадян, у тому числі ВПО, діти та жертви домашнього насильства. 

На закінчення заходу, в ЦСССДМ  для розповсюдження серед відвідувачів були надані методичні рекомендації щодо вирішення питань правового характеру.

 

27 лютого, начальник Врадіївського бюро правової допомоги Адамчук Олена  спільно  з працівником Врадіївського  районного сектору філії Державної установи "Центр пробації" у Миколаївській області, провели з суб`єктами пробації тематичну бесіду на тему: “Насильство в сім`ї”.

 Для зазначеної категорії осіб, дана тема бесіди  є досить актуальною, оскільки засуджені часто відчувають на собі, або самі вчиняють насильство по відношенню до своїх рідних і близьких.

     Під час бесіди клієнтам пробації роз`яснили норми кримінального та адміністративного законодавства щодо протидії та запобіганню домашнього насильству та те, що домашнє насильство тлумачать як будь-які умисні дії фізичному чи психічному здоров`ю. 

Окремо з працівником пробації Нестеренко Сергієм Володимировичем  обговорили особливості декларування 2020 року.

З метою привернути увагу дітей до питання насилля засобами інтернету, фахівець Врадіївського бюро правової допомоги Гулько Ірина, 03 березня 2020 року  провела урок – бесіду з учнями 1 класу на тему «Кібербулінг. Безпечний інтернет».

Під час заходу Гулько Ірина продемонструвала документальні анімаційні ролики «Кібербулінг. Як я перестав/ла бути жертвою» та «Mr.Nox»

Додатково  учням було повідомлено про  те, що таке кібербулінг, яким він буває, яка відповідальність передбачена за його вчинення та які ще є загрози у Всесвітній мережі для дітей.

Діти активно брали участь в обговоренні та ділилися власними спостереженнями.

З метою необхідності підвищення рівня знань посадових осіб щодо правильності заповнення електронної декларації  спеціаліст Врадіївського бюро правової допомоги Бондарчук Оксана,  10 березня 2020 року провела для колективу відділу у Врадіївському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області  робочу зустріч : «Особливості електронного декларування».

Учасники заходу ознайомились з положеннями законодавства у сфері антикорупційної політики держави, обговорили основні аспекти цьогорічного звітування посадових осіб про майновий стан та дізнались про адміністративну та кримінальну відповідальність за неподання електронних декларацій чи внесення неправдивих відомостей.

Окремо, фахівець зауважила про строки подання виправленої декларації та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, необхідність своєчасного заповнення та відповідальність у разі неподання.

По завершенні всі присутні отримали буклети системи БПД .

На сайті Врадіївської РДА було розміщено інформацію, що задля убезпечення клієнтів від зараження короно вірусною інфекції, робота Врадіївського бюро правової допомоги, буде організована насамперед з використанням опосередкованих форм спілкування (онлайн консультування, відеозв’язок, телефонний зв’язок тощо).

Під час карантину начальник Врадіївського бюро правової допомоги Адамчук Олена та спеціалісти Гулько Ірина та Бондарчук Оксана (підвищення кваліфікації)  взяли участь у таких вебінарах:

1.    «Особливості застосування сімейного законодавства до відносин з іноземними особами та особами без громадянства».

2.    «Пенсія за віком.»

3.    «Правові основи користування землею».

4.    «Стягнення аліментів в судовому порядку. Докази та доказування.».

5.    «Судова практика у кредитних правовідносинах:порядок вирішення кредитних спорів».

6.    «Судовий розгляд та розгляд справи окремого провадження в цивільному процесі. Склад суддів».

7.    «Новели електронного декларування 2020.»

8.    «Заява до Європейського суду з прав людини – практичні аспекти та підводні камені».

9.    «Обмежувальні приписи: причини відмови у застосуванні та рекомендації щодо ефективного застосування».

10.                       «Запобігання та протидія боулінгу».

11.                       «Особливості правового захисту дитини у випадку домашнього насилля.»

12.  "Власність подружжя".

13.  Відеолекторій "Як діяти в перші моменти затримання?" .

14.  "З чого складається пенсія?".

15.    "Оскарження рішень, дії чи бездіяльності у сфері державної реєстрації   речових прав на нерухоме майно".

16.   "Юридичні механізми захисту прав жінок".

17.   «Трудові права громадян під час карантину».

18.  «Юридичний захист водіїв».

19.    «Пенсія по інвалідності та втраті годувальника. Основні питання та особливості судової практики».

20.   «Особливості застосування законодавства України про громадянство".

21.  «Особливості судового захисту прав біженців» організованим ГО «Десяте квітня».

До того ж працівники бюро займалися підготовкою позовних заяв з такий питань: встановлення юридичного факту, розірвання шлюбу, стягнення аліментів на неповнолітню дитину.

Розробляли документи не правового характеру, зокрема додаткові угоди, проекти договорів оренди житлового будинку та не житлового приміщення.

Начальником Врадіївського бюро правової допомоги було розроблено методичні рекомендації  на тему «Створення фермерського господарства».

Адамчук Олена підготовила та відзняла відеоролик на тему «Участь  у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду"

До Міжнародного  дня праці.  Головний спеціаліст Врадіївського бюро правової допомоги  Бондарчук Оксана підготували відео з питань, де розглянемо питання захисту трудових прав працівників.

 

В Україні люди з інвалідністю є однією з малозахищених верств населення. До Міжнародний дня боротьби за права інвалідів.

Головний спеціаліст Врадіївського бюро правової допомогиГулько Ірина  підготувала роз'яснення  з трудового права осіб з інвалідністю. У відео розкрите головне питання щодо гарантій, що надаються особам з інвалідністю при працевлаштуванні . Також висвітлено питання відпусток та пільгових умов праці.

 

Період самоізоляції на карантині – це не тільки час на себе та родину. Цей період також носить і певні загрози, і особливо він стосується посилення сплеску домашнього насильства (перехід на дистанційний графік роботи та навчання, тимчасове безробіття позбавили можливості покидати приміщення та звели на обмеженій території безліч сімей 24 години на добу, також зникла можливість скинути напругу в розважальних закладах чи навіть просто відпочити в парку).

Домашнє насильство не є приватною чи сімейною справою, але є проблемою, що зачіпає суспільні інтереси, і тому вимагає ефективних дій з боку держави (з рішення Європейського суду з прав людини). Тому, саме з данного питання 14 травня була проведена відеоконфернція начальника Врадіївського бюро правової допомоги Адамчук Олени за участю начальника Врадіївського районного сектору філії Державної установи "Центр пробації" у Миколаївській області Кльопки Олени, директора ЦСССДМ - Дулдієр Ольги. Під час даного заходу були обговорені питання:

Яким чином можна протидіяти насильству у сім’ї? Чи знаємо ми що називати конфліктом, а що, власне, є насильством? Хто може надати допомогу? Що має робити держава? Якими є міжнародні стандарти захисту від домашнього насильства?

До того ж під час звітного періоду працівники бюро займалися розробкою документів не правового характеру, зокрема додаткових угод, проекти договорів оренди не житлового приміщення та земельних ділянок.

Успішна справа про встановлення факту належності документу про право власність на земельну ділянку.

 До відділу «Врадіївське бюро правової допомоги» Вознесенський місцевий центр з надання БВПД звернулась мешканка Врадіївського району за правовою допомогою з метою встановлення факту належності документу на право власність на земельну ділянку.

             Невідповідність будь-яких відомостей, наприклад, у держаному акті на право приватної власності на землю (далі – державний акт), має значення для створення умов щодо здійснення права користування та розпорядження земельною ділянкою. Громадянка яка мала на меті вчинити правочин з відчуження належної їй земельної ділянки, виявила помилку у прізвищі, імені .

            Працівниками відділу Держгеокадастру, до якого звернулась громадянка , у внесенні змін було відмовлено, у зв'язку з чим їм було рекомендовано звернутись до бюро правової допомоги.

            Так як громадянка є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу, відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», їй було призначено представником начальника відділу «Врадіївське бюро правової допомоги» Вознесенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олену Адамчук, яка склала заяву про встановлення факту належності документу та здійснила представництво інтересів у суді.

            Рішенням Врадіївського районного суду Миколаївської області справи № 474/860/19 заяву було задоволено повністью.

Наразі клієнтка може безперешкодно реалізувати своє право користування та розпоряджання земельною ділянкою.

 

Успішна справа про встановлення факту належності правовстановлюючого документу

 До відділу «Врадіївське бюро правової допомоги» Вознесенський місцевий центр з надання БВПД звернувся  мешканець  Врадіївського району за правовою допомогою з метою встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

             Відповідно до листа ВСУ 01.01.2012 р. «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

  Працівниками Головного управління Пенсійного фонду України , до якого звернувся  громадянин з  трудовою книжкою у якій було внесено невірне ім’я громадянина М. було відмовлено у нарахуванні пенсії за віком ,  у зв'язку з чим їм було рекомендовано звернутись до бюро правової допомоги.

            Так як громадянин М.  є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу, відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», йому  було призначено представника головного спеціаліста  «Врадіївське бюро правової допомоги» Вознесенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксану Бондарчук, яка склала заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документу

            Рішенням Врадіївського районного суду Миколаївської області справу № 474/1083/19 заяву було задоволено повністью.

Наразі клієнт  може безперешкодно реалізувати своє право на отримання пенсії за віком.

19.05 2020 року  головний спеціаліст Гулько Ірина  виступила у відеоролику на тему « Захист прав інтелектульної власності»;

          20.05 2020 року головний спеціаліст Бондарчук Оксана висвітлила тему у відеоролику « Усиновлення дитини»;

          25.05.2020 року Адамчук Олена відзняла ролик на тему: « Що робити, якщо зникла дитина?»

           25.05.2020 року  начальник та спеціалісти бюро взяли участь у відеоконференції на тему «  Заходи запобігання і боротьби з торгівлею жінками та дітьми а також надання допомоги жертвам постраждалих від таких дій»

        01.06.2020 року з нагоди Дня захисту дитини працівники Врадіївського БПД спільно з Врадіївський районний сектор філії Державної установи « Центр пробації» у Миколаївській областіпровели відео конференцію з дітьми на тему: Охорона дитинства»

        05.06.2020 року Адамчук Олена провела « круглий стіл»  з головою Адамівської сільської ради Потребою Наталією на тему « Порядок надання в оренду коммунального майна з урахуванням останніх змін законодавства»

       09.06.2020 року в приміщені Врадіївського бюро правової допомоги за участю представників центру соціальних служб для сім'ї , дітей та молоді , Служби у спрпвах дітей Врадіївської райдержадміністрації, Врадіївського районного відділу ДВС ПМУМЮ ( м. Одеса) відбувся « Круглий стіл» на тему « Запобігання втягненню неповнолітніх у злочинну діяльність».

        16.06.2020 року спеціалісти бюро прослухали онлайн – лекцію на тему: створення громадських пасовищ. З чого розпочати?» 

За перше півріччя 2020 року із заявами про надання вторинної правової допомоги до Врадіївського бюро правової допомоги звернулось 16 громадян.

23 громадянам надано допомогу в доступі в користуванні Електронними сервісами Міністерства юстиції.

Скарг на діяльність працівників Врадіївського бюро правової допомоги не надходило.

 

 

Начальник

Врадіївського бюро правової допомоги                                            Адамчук Олена

 

Як громаді відстояти законне право користування водоймою

 

Основним Законом нашої держави передбачено, що водні ресурси, які знаходяться в межах території України є об’єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власностi народу вiдповiдно до закону.

Однак з кожним роком все більше водойм стають недоступними для людей. Там, де раніше можна було вийти до води, встановлено паркани чи створено інші перешкоди. Реаліями сьогодення є заборона риболовлі та навіть звичайний відпочинок біля води. Причиною тому є оренда водойм загального користування приватними підприємцями та перетворення їх на власне «водне господарство».

На жаль, подібне трапляється не лише через протиправні дії орендарів, які часто плутають поняття приватної власності з орендарськими зобов’язаннями, але й через те, що більшість людей просто не знає своїх прав на користування водоймами.

В Україні кожна людина має право користуватися водоймами (так зване загальне водокористування). Водним кодексом України перераховано види використання водойм, на які має право кожен, без спеціального дозволу та безкоштовно:

– купання,

– плавання на човнах,

– любительське і спортивне рибальство,

– водопій тварин,

– забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв.

Окрім того, «Типовим договором оренди водних об’єктів» чітко передбачено обов’язкове забезпечення вільного доступу до водойм пересічних громадян.

Однак як реалізувати надане громаді право, коли таблички про заборону купання чи риболовлі зустрічаються чи не на кожній водоймі?! В яких випадках ці права можуть бути обмежені?

По-перше, органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають повноваження щодо обмеження чи припинення доступу людей до водойм з метою охорони їх же здоров’я та охорони довкілля. По-друге, обмежити доступ до водойм може орендар водного об’єкту. Власне, через орендарів і виникають проблеми.

Потрібно зауважити, що в оренду можуть передаватися тільки стоячі водойми. Проточні водойми (річки) в оренду надаватися не можуть. Тому обмежувати доступ до них приватні особи  не мають ніякого права.

Відповідно до Водного кодексу України орендарі визначають умови користування орендованими водоймами для інших осіб. Вони зобов’язані повідомляти населенню ці умови.

В той же час орендарі зобов’язані передбачати місця для безоплатного користування водою для всіх бажаючих: купання, плавання на човнах, любительського і спортивного рибальства. А в межах населених пунктів обмежувати право користування водоймами взагалі заборонено.

Отже, орендар водойми не має права заборонити доступ до неї. Про обмеження користування водою він має повідомити місцевим жителям. І саме він має довести, що обмеження права користування водоймою встановлені.

Якщо обмежень немає, але мешканцям громади забороняють, наприклад, ловити рибу на вудку, то такі випадки слід оскаржувати до місцевої ради/адміністрації, державного органу охорони навколишнього природного середовища, природоохоронної прокуратури і, звісно, до суду, попередньо зафіксувавши факт заборони рибалити там. Наприклад, коли у вас забирають і ламають вудку, б’ють та відганяють від ставка, то варто це зафіксувати за допомогою фото-, відеозйомки, складення актів за участю не менш як двох очевидців тощо. А якщо орендар чи його “представники” завдали вам тілесних ушкоджень, то обов’язково зверніться до правоохоронних органів і пройдіть медичне обстеження.

Звертайтеся з письмовою колективною вимогою про розірвання Договору оренди водного об’єкта до місцевої ради. Тільки згуртувавшись, люди зможуть захистити свої права та повернути гарантоване конституцією право на користування природними ресурсами.

Якщо у Вас виникли додаткові питання, або труднощі, Ви завжди можете звернутись до найближчого центру або бюро правової допомоги та отримати кваліфіковану і вичерпну консультацію з цього, та інших питань.

Дізнатись адреси та номери телефонів найближчого центру або бюро, можна на сайті системи безоплатної правової допомоги за адресою: https://legalaid.gov.ua/, або за безкоштовним номером системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213103.

Також за вказаним номером, Ви можете отримати попередню правову консультацію, або знайти правову інформацію, що Вас цікавить на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid в мережі інтернет, за адресою: https://wiki.legalaid.gov.ua/.

 

 

 ОГОЛОШЕННЯ про проведення онлайн-фотоконкурсу «Правова допомога поруч»

 

Координаційний центр з надання правової допомоги оголошує онлайн-фотоконкурс «Правова допомога поруч» (далі – Фотоконкурс).

 Тема конкурснихробіт (фотографій): захист прав людини, рівний доступ до правосуддя та правової інформації, посилення правових можливостей і правової спроможності населення, право на безоплатну правову допомогу.

Учасником Фотоконкурсу може бути фізична особа або дитина за згодою одного із батьків чи іншого законного представника.

Номінації Фотоконкурсу:

1.         Подія у системі надання безоплатної правової допомоги– фотографія зроблена під час проведення працівниками центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у тому числі бюро правової допомоги (далі – центри з надання БВПД) правопросвітницьких заходів (лекція, семінар, конференція, круглийстіл, флешмоб, тренінгтощо).

2.         Портрет клієнта чи працівника– фотографія людини (клієнта), яка звернулася/зверталася за правовою допомогою до центрів з надання БВПД або фотографія працівника центру з надання БВПД. Фотографія обов’язково має містити символіку системи надання безоплатної правової допомоги (далі – система БПД) (на фотографії має бути присутній буклет, банер, значок, вивіска, прапорець, іншадрукованачисувенірнапродукція з логотипом системи БПД) (обов’язково має бути згода клієнта або працівника на проведення фотозйомок, публікування та подальше використання конкурсної роботи (фотографії).

3.         Правова допомога очима дітей– фотографія зроблена дитиною (віком до 18 років) під час надання безоплатної правової допомоги в приміщеннях центрів з надання БВПД, проведення правопросвітницьких заходів працівниками центрів з надання БВПД, роботи дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги та виїздів мобільних консультаційних пунктів (один із батьків (законний представник) дитини обов’язковомаєвзяти згоду на проведення фотозйомок, публікування та подальше використання конкурсної роботи (фотографії) від усіх осіб, які потрапили в кадр конкурсної роботи (фотографії), крім працівників системи БПД. У разі зображення на фотографії дітей така згода повинна бути взята в одного з батьків (законного представника) дитини).

4.         Робота дистанційних та мобільних консультаційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги – фотографія зроблена під час роботи дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги та виїздів мобільних консультаційних пунктів (прийом громадян працівниками центрів з надання БВПД в приміщеннях міських, сільських та селищних радах, відділів державної виконавчої служби, державної реєстрації актів цивільного стану, центрах зайнятості, управліньПенсійного фонду Українитощо), (обов’язковомає бути згода на проведенняфотозйомок, публікування та подальше використанняконкурсноїроботи (фотографії) відусіхосіб, якіпотрапили в кадр конкурсноїроботи (фотографії), крімпрацівниківсистеми БПД. У разізображення на фотографіїдітейтаказгода повинна бути взята в одного з батьків (законного представника) дитини).

5.         Місце правових можливостей – фотографія зроблена в приміщеннях центрів з надання БВПД (обов’язковомає бути згода на проведення фотозйомок, публікування та подальше використання конкурсної роботи (фотографії) від усіх осіб, які потрапили в кадр конкурсної роботи (фотографії), крім працівників системи БПД. У разі зображення на фотографії дітей така згода повинна бути взята в одного з батьків (законного представника) дитини).

Для участі у Фотоконкурсі необхідно з 13.07.2020 року по 30.10.2020 року зареєструватися на вебсайті Фотоконкурсу за посиланням: http://photo-konkurs.legalaid.gov.ua, обрати одну з номінацій Фотоконкурсу та завантажити на сайт не більше 1 (однієї) фотографії у форматі JPG або PNG, колірнийпростір sRGB, розмір – до 4 мегабайт.

Конкурсна робота (фотографія):

Має містити символіку системи БПД (на фотографії має бути присутній буклет, банер, значок, вивіска, прапорець, інша друкована чи сувенірна продукція з логотипом системи БПД).

подається у високій роздільній здатності, достатній для друку (розмір не менший за 30×40 см, 30×45 см, 30×30 см при 300 dpi). Допускається подання монохромних (чорнобілих) конкурсних робіт (фотографій).

Для участі у Фотоконкурсі не приймаються фотоколажі, а також конкурсні роботи (фотографії), що не відповідають вимогам встановленим Положенням про онлайн-фотоконкурс, затвердженим наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 13 липня 2020 року № 271-аг, у тому числі такі, що завдають шкоди суспільній моралі чи порушують законодавство, а також конкурсні роботи (фотографії), під час обробки яких були використані рамки, водяні знаки та печатки. Допускається лишемінімальна обробка конкурсної роботи (фотографії) (посилення контрасту, кольорокорекція, ретушування зайвих деталей).

Протягом 13.07–29.11.2020 року буде відбуватися голосування за конкурсні роботи.

Щоб проголосувати за конкурсну роботу (фотографію) потрібно авторизуватися на вебсайті Фотоконкурсу за посиланням: http://photo-konkurs.legalaid.gov.ua виключно через Gmailпошту.

З 30.11.2020 року по 10.12.2020 року буде визначено переможців, оголошено результати Фотоконкурсу та нагородженопереможців.

У разі виникнення будь-яких питань щодо умов проведення Фотоконкурсу можназ вертатися до Дар’ї Шинкаренко, заступника начальника  відділу правопросвітництва (daria.shynkarenko@legalaid.gov.ua) Аліни Сердюк, головного спеціаліста відділу правопросвітництва (alina.serdiuk@legalaid.gov.ua) або за номером телефоном (044) 486 71 06 (Пн-Чт: з 09:00 до 18:00, Пт: з 09:00 до 16:45, обідня перерва із 13:00 до 13:45).

 

 

 

 ПІДСТАВИ ПРИПИНЕННЯ ПРАВА КОРИСТУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЮ ДІЛЯНКОЮ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПОТРЕБ (ЕМФІТЕВЗИСУ):

 

 

1) поєднання в одній особі власника земельної ділянки та землекористувача;

2) сплив строку, на який було надано право користування;

3) викуп земельної ділянки у зв'язку із суспільною необхідністю;

4) рішення суду в інших випадках, встановлених законом.

[   ]    ЩО ТАКЕ ЕМФІТЕВЗИС?

Емфітевзис  - це право користування чужою земельною ділянкою для  сільськогосподарських потреб.

СТОРОНИ ДОГОВОРУ ЕМФІТЕВЗИСУ:

-         власник земельної ділянки;

-         особа, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (землекористувач).

 

ФОРМА ДОГОВОРУ ЕМФІТЕВЗИСУ

Договір емфітевзису, як і договір оренди  землі, укладається у письмовій формі та підлягає державній реєстрації.                            

Нотаріального посвідчення договору емфітевзису законодавством не вимагається.

 

СТРОК ДОГОВОРУ

 

Строк договору про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб встановлюється  договором.

Для земельних ділянок державної або комунальної власності строк дії договору емфітевзису не може перевищувати 50 років.

На відміну від договору оренди землі сільськогосподарського призначення (мінімальний строк якого не може становити менше 7 років),  мінімальний строк договору емфітевзису законом не визначений.

 

РОЗМІР ПЛАТИ ТА ПОРЯДОК ЇЇ ВИПЛАТИ

Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором емфітевзису.  

 На відміну від договору оренди землі, розмір плати за договором емфітевзису не залежить від нормативної грошової оцінки землі та визначається виключно за домовленістю сторін.

ІНШІ ОСОБЛИВОСТІ ДОГОВОРУ ЕМФІТЕВЗИСУ:

 

-       право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування.

-        землекористувач має право на відчуження права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису).

-            у разі відчуження права користування земельною ділянкою власник земельної ділянки має переважне право на купівлю емфітевзису.      

 

-            якщо договір про надання права користування чужою  земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб на невизначений строк, кожна із сторін може  відмовитися від договору попередньо попередивши про це другу   сторону не менш як за один рік.

 

 “Відповідальне батьківство”

Інформація щодо аліментного зобов'язання батьків.

 

         Можна виділити два шляхи вирішення питання отримувати аліменти на утримання дітей, це відрахування аліментів у добровільному порядку та  на підставі рішення суду.

Добровільний спосіб це коли один з батьків може  проявити ініціативу та  подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначить у своїй заяві. На підставі заяви  аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Також, до добровільного порядку відносять  укладення договору про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати. Цей договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню і у разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

У разі, якщо батьки не можуть дійти згоди про добровільне відрахування (сплату), кошти на утримання дитини (аліменти) можуть бути присуджені за рішенням суду.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються  (за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина):

1.                 у частці від доходу матері, батька дитини;

2.                 у твердій грошовій сумі.

Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів:

1.                 стан здоров’я та матеріальне становище дитини;

2.                 стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;

3.                 наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків чи дочки, сина;

4.                 наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

5.                 доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

6.                 інші обставини, що мають істотне значення.

Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:

•                    на одну дитину - однієї чверті,

•                    на двох дітей - однієї третини,

•                    на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Також, суд може за заявою одержувача визначати розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.     

Слід зазначити, що кожна справа є індивідуальною тож для вирішення питання потрібно конкретно розглядати ситуацію, яка склалася в сім'ї.

 

 

 

       Недійсність шлюбу - це форма відмови держави від визнання укладеного шлюбу як юридично значущого акту, виражена в рішенні суду, винесеному в порядку цивільного судочинства у зв'язку з порушенням встановлених законом умов укладання шлюбу, що є за своєю суттю заходом захисту.

Відповідно до ст. 39 Сімейного кодексу України:

1. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі.

2. Недійсним є шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою.

3. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною.

 

4. За заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про шлюб, зареєстрований з особами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті.

5. Якщо шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває у шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу.

6. Актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб (частини перша - третя цієї статті), а також розірвання цього шлюбу.

 

За письмовою заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий записпро шлюб, зареєстрований з особами, зазначеними у ч.1-3 статті 39 Сімейного кодексу України.

1. Якщо він був зареєстрований без вільної згоди жінки або чоловіка.

 

2. Шлюб визнається недійсним за рішенням суду у разі його фіктивності.

Шлюб є фіктивним, якщо його укладено жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім'ї та набуття прав та обов'язків подружжя.

3. Шлюб не може бути визнаний недійсним, якщо на момент розгляду справи судом відпали обставини, які засвідчували відсутність згоди особи на шлюб або її небажання створити сім'ю.

Відповідно до ст. 41Сімейного кодексу України шлюбможе бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо він був зареєстрований:

1) між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною з порушенням вимог, встановлених частиною п'ятою статті 26цього Кодексу;

2) між двоюрідними братом та сестрою; між тіткою, дядьком та племінником, племінницею;

3) з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків;

 

4) з особою, яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано права на шлюб.

Шлюб не може бути визнаний недійсним у разі вагітності дружини або народження дитини у осіб, зазначених пунктами 1, 2, 4 частини першої цієї статті, або якщо той, хто не досяг шлюбного віку, досяг його або йому було надано право на шлюб

 

            Право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним мають дружина або чоловік, інші особи, права яких порушені у зв'язку з реєстрацією цього шлюбу, батьки, опікун, піклувальник дитини, опікун недієздатної особи, прокурор, орган опіки та піклування, якщо захисту потребують права та інтереси дитини, особи, яка визнана недієздатною, або особи, дієздатність якої обмежена.

 

 

Порядок усиновлення одним з подружжя дитини іншого з подружжя

Куди потрібно звернутися?

До служби у справах дітей за місцем проживання дитини.

Перелік необхідних документів

Для усиновлення дитини той з подружжя, хто бажає її усиновити, звертається з відповідною заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини. До заяви додаються:

 • копія паспорта або іншого документа, що засвідчує особу (у двох примірниках);
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • висновок про стан здоров'я заявника;
 • довідка про наявність чи відсутність судимості;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • письмова згода батьків дитини на усиновлення, засвідчена нотаріусом, або згода того з подружжя, дитину якого усиновлює інший з подружжя, та документ, який засвідчує відсутність другого з батьків дитини (копія свідоцтва про смерть або довідка про смерть, видана органом реєстрації актів цивільного стану, копія рішення суду про позбавлення батьківських прав, про визнання недієздатним або безвісно відсутнім, довідка з органу реєстрації актів цивільного стану щодо запису відомостей про батька дитини тощо);
 • засвідчена нотаріально письмова згода заявника, який є іноземцем, на отримання інформації про нього в Генеральному секретаріаті Інтерполу та правоохоронних органах держави, громадянином якої є іноземець, та держави, на території якої він проживає (у двох примірниках).
 • висновок компетентного органу країни проживання, який підтверджує можливість заявника бути усиновлювачем (подається у разі, коли усиновлювач проживає за межами України). У висновку зазначаються адреса, житлово-побутові умови, біографічні дані заявника, стосунки в сім'ї, ставлення до усиновлення. Якщо висновок видано недержавним органом, до нього додається копія ліцензії на провадження таким органом діяльності, пов'язаної з усиновленням.

Строк розгляду

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та документів складає акт обстеження житлово-побутових умов дитини, з'ясовує чи згодна дитина на усиновлення відповідно до пункту 72 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, розглядає питання про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і готує проект відповідного висновку.

Згода дитини на усиновлення

Для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на усиновлення надається письмово або усно залежно від віку та стану здоров'я дитини.

Якщо дитина у зв'язку з її віком або станом здоров'я не усвідомлює факту усиновлення, усиновлення проводиться без її згоди.

Порядок звернення до суду про усиновлення дитини

Після отримання висновку про доцільність усиновлення заявник звертається до місцевого суду із позовною заявою про усиновлення.

Відповідно до ст. 310 ЦПК України, заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

 

 

 

 Алгоритм дій  приватизації земельної ділянки

з цільовим призначення для ведення особистого селянського господарства

 

Згідно законодавства розмір земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яку громадянин України бажає приватизувати має бути не більше 2,0 гектара.

Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

1.Перше, що необхідно зробити, це обрати вільну земельну ділянку.

2. Потім  треба звернутися з заявою або до місцевої ради (якщо питання стосується земель комунальної власності, які розташовані в населених пунктах) або до Головного управління Держгеокадастру в  області (якщо питання стосується земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів).

До заяви  Ви повинні додати:

1. графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, наприклад, викопіювання з кадастрової карти;

2. копію Вашого паспорту та іпн.

3. у випадку вилучення земельної ділянки, що перебуває у  користуванні інших осіб, - необхідно отримати погодження  землекористувача,

3. Коли Ви оберете вільну земельну ділянку, вам треба  ви копіювати графічні матеріали обраної земельної ділянки. Для цього на ваш вибір, ви можете звернутися   або до територіального органу Держгеокадастру, або до приватної фірми, або зробити самому – за допомогою Гугл мапс або Яндекс карти та Публічної кадастрової карти.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування,в який ви подали заяву відповідно до повноважень, розглядає заяву у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

4.Після отримання дозволу, Вам необхідно замовити розроблення проекту землеустрою, звернувшись в землевпорядну організацію.

5.Наступним кроком буде погодження проекту землеустрою з територіальним органом Держгеокадастру.

6.Для подальшої реєстрації Вашої земельної ділянки Ви можете звернутись до державного кадастрового реєстратора із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки.

7. Наступний крок – це затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

8. Останній крок – це державна реєстрація права власності тепер вже майже Вашої земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Для цього Вам необхідно подати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до державного реєстратора.

Також Ви можете скористатись послугами Центрів надання адміністративних послуг.

До заяви додаються:

 • копія Вашого паспорту та ідентифікаційного коду,
 • засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної  ділянки;
 • витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
 • документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - 0,1 розміру  мінімальної заробітної плати.

 Відновне правосуддя на Миколаївщині: особливостізастосування та результати

17 укладених угод про застосування програми відновлення, 10 з яких вже виконано, відтак підлітків звільнено від кримінального покарання. Про такі результати пілотного проекту з відновного правосуддя для неповнолітніх на Миколаївщині повідомила директорка Регіонального центру з надання БВПД у Миколаївській області Наталія Гнатуша під час онлайн-пресконференції, що транслювалася на YouTube-каналі центру.

Як відзначила керівниця Регіонального центру, з початку пілотування участь в проєкті було запропоновано у 91 випадку, втім згоду на таку участь надали лише у 24. «Певною мірою це пов’язано із необізнаністю в суспільстві щодо механізмів та принципів відновного правосуддя. Відтак, серед ключових завдань наразі маємо максимально поширити інформацію про особливості та переваги цього виду правосуддя. В рамках такого підходу задовольняються як особистісні, так і суспільні інтереси. Зокрема, це інтереси потерпілої сторони, оскільки усувається завдана шкода, інтереси правопорушника, який отримує можливість розпочати життя без клейма злочинця. І, безумовно, інтереси громади і суспільства в цілому, адже конфлікт вирішується  мирно і відновлюється стан соціальних зв’язків, які існували до правопорушення», – відзначила Н. Гнатуша.

Під час трансляції розглянули сутність процесу відновного правосуддя та детально зупинилися на реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». А саме умовах застосування та етапах реалізації програми. Зауважимо, що програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи). Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин. Третя – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Окремо говорили про роль адвоката-медіатора та психолога у програмі відновлення. На медіатора покладено відповідальне завдання – допомогти сторонам досягти порозуміння, налагодити та проводити переговори з метою досягнення примирення. Не менш важливою в реалізації проєкту є роль психолога. Ґрунтовна робота з психологом та проходження програми ресоціалізації дає можливість сформувати у підлітка вміння постановки життєвих цілей та пошуку шляхів їх досягнення у законний спосіб, а також усвідомлювати ситуації соціального тиску та вміти їм протистояти.

На останок було презентовано деякі з успішних кейсів впровадження програми відновлення неповнолітніх на Миколаївщині.

«Один з найбільш яскравих прикладів є історія підлітка з незаможної багатодітної родини. Хлопець хотів підзаробити та згодився на пропозиції розвантажити вагони, очікуючи отримати винагороду за свою роботу. Але не все сталося, як гадалося. Виявилося, що недосвідченістю підлітка скористалися злочинці і хлопця звинуватили у вчиненні злочину за статтею 185 Кримінального Кодексу України – крадіжка. Майбутнє підлітка очікувало не радужне, замість зароблених коштів – позбавлення волі та «клеймо» злочинця.  Участь в програмі надала хлопцю другий шанс, можливість обрати правильний напрямок у житті, яке лише починається. Зараз він вже отримав професію та влаштувався на справжню роботу і ми впевнені, що його очікує щасливе майбутнє, в якому не буде місця правопорушенням», – зазначила директорка Регіонального центру.

Запис трансляції доступний за посиланням https://bit.ly/3m5TA1p

Довідково: Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». впроваджується Міністерством юстиції України, Офісом Генерального прокурора на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «Платформа прав людини». Миколаївщина стала однією з шести областей, де минулого року розпочали пілотування проєкту. Він довів свою ефективність, і тепер його поширено на всю Україну.

Отримати правову допомогу можна:

·         зателефонувати (068;0 800 213 103 - дзвінки безкоштовні.

·         написати на e-mail: vradiivka@legalaid.mk.ua

·         надіслати листа: вул. Героїв Врадіївщини , 89, смт. Врадіївка, 56301, Україна

·         звернутись через мережу Facebook https://www.facebook.com/vmcbvpd/.