Врадіївська районна державна адміністрація. Миколаївська область, Україна. » Відділ карантину рослин » Оголошення
Українська | Русский | English
Головна Новини Доступ до публічної інформації Учасникам АТО та членам їх сімей Інформація для вимушених переселенців

Оголошення

 

АМБРО3ІЯ ПОЛИНОЛИСТА —

НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН

 Батьківщина амброзії полинолистої — північна Америка. На Україні амброзія виявлена у 20 областях, але її потенційний ареал охоплює практично всю територію України.

Засмічує вона yci польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища, пустирі та інші необроблювані землі.

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина, за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розміром i формою листків нагадує полин гіркий (звідки i назва — полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 2–2,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 метрів. Стебло i листя опушені. Амброзія — однодомна рослина, має одностатеві чоловічі i жіночі квітки. Рідко зустрічаються одностатеві рослини лише з жіночими квітками. Чоловічі квітки жовтого кольору зібрані в колосоподібні суцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітками розміщені в пазухах вepxнix листків.

Насіння амброзії — несправжній плід оберненояйцеподібної форми із 5–10 шипами навколо верхньої частини i одним більшим в центрі. Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30–40 тис. насінин, a окремі екземпляри — до 80–100 тис. Насіння амброзії зберігає схожість в грунті до 40 років. Надмірно висушує i виснажує грунти, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.

УВАГА!

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. В період цвітіння, а це в кліматичних умовах України — із середини липня до настання ociннix заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання — амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка). Пилок амброзії, попадаючи в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зip, підвищує температуру тіла: різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів призводить до нападів бронхіальної астми.

В умовах нашої місцевості ефективними способами боротьби з амброзією є обробка гербіцидами (по узгодженню із санепідемстанцією), виривання поодиноких рослин з корінням та проведення скошування до початку її цвітіння.

У разі виявлення амброзії полинолистої повідомляйте Держінспекцію з карантину рослин за телефонами: (822)582563,80513596530

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої як для сільського господарства, так i для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з важливих i першочергових завдань ycіx землекористувачів. Невиконання приписів державної служби з карантину рослин щодо знищення амброзії полинолистої тягне за собою накладення штрафу як на посадових осіб, так i на громадян згідно зі статтею 238 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

 

Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби

в Миколаївській області                              

 Заходи боротьби та особливості розвитку карантинного шкідника – американського білого метелика

 В поточному році на території Миколаївської області прогнозується зростання шкідливості карантинного шкідника - американського білого метелика (Hyphantria cunea) – далі АБМ.

Шкідник пошкоджує близько 230 видів рослин, в тому числі і сільськогосподарські культури. Найсприятливішими породами є шовковиця, клен ясенолистий та плодові. За масового розвитку американський метелик наносить значної шкоди лісовим насадженням та декоративним культурам. Значна шкодочинність відмічається в населених пунктах.

Характер пошкодження гусеницями відрізняється в залежності від їх віку. Так, гусениці 1-2 віків зіскоблюють епідерміс листкової поверхні, гусениці 3-4 віку пошкоджують листя більш грубо – прогризають дірки. Старші особини повністю з’їдають листя. Також гусениці викликають у людини алергічні реакції.

Метелики в розмаху крил сягають 20-36 мм, причому самці зазвичай дещо менших розмірів. За забарвленням переважає білий колір, однак досить часто зустрічаються особини з крапчастою формою забарвлення. Яйце в діаметрі 0,5-0,6 мм, сіро-зелене. Гусениці 1-3 віків малоопушені, світло-жовті, дорослі особини вирізняються наявністю значної кількості волосків, забарвлення  сірувато-коричневе, з різними варіаціями. Лялечка коричнева, 10-15 мм.

Літ метеликів зазвичай відбувається в І декаді травня, вони активні у вечірні та нічні години. Масовий літ проходить за температури вище +18°С, та продовжується близько 10-14 днів. При різкому зниженню температури літ повністю припиняється, при наростанні – знову поновлюється. Загалом метелики літають біля 30-40 днів.

Спарювання та яйцекладка відбуваються практично відразу після вильоту метеликів, оскільки вони не потребують додаткового живлення, як деякі інші лускокрилі комахи. Одна самка відкладає в середньому 500-600 яєць. Більш плодючими є самиці ІІ генерації. Кладка яєць відбувається на обидві сторони листка, вона є стійкою до змивання. Сприятливі умови – t 22-25ºС, відносна вологість повітря – 70-80%.

Після відродження гусениці відразу приступають до живлення та утворення гнізда. Характерною особливістю американського метелика є колоніальний, або груповий спосіб життя. Починаючи з 5 віку гусениці покидають гнізда та переходять до одиночного способу життя.

Після закінчення живлення гусениці переходять до заляльковування, яке відбувається в тріщинах будинків, грунті, листі, різноманітних рослинних залишках. При пошуку місця лялькування шкідник здатен долати до 25 м.

Розвиток АБМ тісно пов’язаний з умовами навколишнього середовища. Оптимальним для нього є помірні, в межах 20-25°С температури, без різких коливань, та вологість повітря 60-80%. Згубно впливають високі температури в сукупності з низькою вологістю, що приводить до низької плодючості самиць, загибелі яєць та гусениць молодших віків.

Поширюється метелик багатьма способами – з транспортними засобами, пакувальним та деревним матеріалом. Вагому роль грають природні перельоти метеликів. Загалом середня швидкість поширення АБМ за один рік складає біля 40 км.  

Дієвим способом боротьби з АБМ є зрізування гілок з гніздами, але це потрібно робити до того як гусениці ще не залишили його. Після цього, ефективність такого заходу зводиться до нуля. Практикується також проведення очищення старої кори з дерев, обкопування пристовбурних ділянок, вапнування стовбурів, всі ці заходи направлені здебільшого на профілактичні заходи. Доцільним є використання ловильних поясів.

Обприскування проти шкідника слід проводити коли гусениці перебувають у молодших віках, на пізніших стадіях ефективність заходу значно знижується. Обприскування слід проводити суцільно - всього дерева. За необхідності проводять повторні обробітки. Для досягнення максимальної ефективності у боротьбі з АБМ важливо застосовувати повний комплекс заходів.

Управління фітосанітарної безпеки вкотре нагадує, що при проведенні захисних обробок слід використовувати пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

 

 

Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби

в Миколаївській області

 

 

 

 НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ!!

 

На території Миколаївської області розпочато місячник боротьби з амброзією полинолистою – в рамках зазначеного заходу з 20.06.2018 року по 20.07.2018 рекомендовано започаткувати у всіх підвідомчих організаціях санітарні дні один раз на тиждень.

Окремо управління фітосанітарної безпеки повідомляє, що за системою раннього попередження про виявлення карантинних організмів, на території Миколаївської області відкрито з 01.06.2018 року «гаряча лінія» за телефоном: (0512) 58-25-63!